ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari nad Hronom vznikne už túto jeseň prvý mestský ovocný sad na Slovensku s rozlohou viac ako jeden hektár. Vysadiť v ňom plánujú 91 stromov, z toho väčšinu budú tvoriť jablone a ďalej hrušky, čerešne, slivky, moruše či liesky.
Sadenice, výsadba a následná niekoľkoročná opatera a výchovný rez budú stáť mesto asi 11-tisíc eur, za službu zaplatí odborníkovi.
Historické odrody aj hmyzie domčeky
Sad na okraji Parku Štefana Moysesa bude výnimočný z viacerých dôvodov. „Vysadený priestor bude prirodzene nadväzovať na historický park mesta a v minulosti zaniknutý cirkevný sad,“ pripomenul Ľudovít Vašš, krajinný ekológ, ktorý bude výsadbu a následnú starostlivosť zabezpečovať po odbornej stránke. Stromy budú podľa jeho slov dlhoveké, schopné dožiť sa v zdraví aj viac ako sto rokov.
„Predpokladom pre túto dlhovekosť sú ich divoké plané korene a kmene, na ktorých sú naštepené historické odrody,“ objasnil odborník s dôvetkom, že mnohé z odrôd sa vyskytujú v oblasti novobanských Štálov a Štiavnických vrchov. Koruny stromov by mali začínať až vo výške viac ako dva metre nad zemou.
„Ekologickú rozmanitosť zabezpečí prirodzený krovitý pás okolo sadu, kvitnúca lúka, hmyzie domčeky a ovčia vlna okolo stromčekov,“ priblížil opateru, pri ktorej sa myslí na každý detail.
Úroda v bio kvalite môže smerovať do škôl
Plocha, kde sad aktuálne vzniká, bola roky zarastená kríkmi a náletmi, pred časom ju mesto dalo vyčistiť a v týchto dňoch na mieste budujú chodníky.
„Chceme, aby to všetko pôsobilo prírodne, takže sú z utlačeného bieleho jemného štrku, podobne ako v susednom parku. Pribudnúť by mali aj informačná tabuľa, drevené lavičky a okolo plot z pletiva a agátových kolov, aby bol na sad pekný pohľad,“ priblížila Marcela Gendiarová zo žiarskeho mestského úradu, ktorá sa venuje problematike zelene.
Výsadbu avizuje mesto na začiatok novembra, prvé plody očakávajú v sade o päť, šesť rokov. Keďže pôjde o pestovanie ovocia bez chemických postrekov, budúca úroda by mala byť v bio kvalite.
„Máme víziu, že pôjde o lokalitu, kde môžu návštevníci relaxovať, športovať, vzdelávať sa, a zároveň budeme môcť ovocie distribuovať napríklad do škôl a škôlok. Na sad môže neskôr nadviazať sušiareň ovocia, tých možností je viac,“ naznačila niektoré z plánov Gendiarová.
Sad sa môže v budúcnosti stať miestom piknikov, ale napríklad aj ovocinárskych výstav.