ŽIAR NAD HRONOM. Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom prešli v uplynulých mesiacoch, keď svoje brány zatvorili pre verejnosť, modernizáciu. Tej sa dočkala samotná hviezdna sála, ale aj ďalšie priestory.
Zastaraný prístroj nahradili projektory
Zariadenie opäť sprístupnia už o niekoľko dní, zatiaľ v testovacej prevádzke. Najväčšou zmenou prešlo samotné planetárium.
„Doteraz, 21 rokov, sme tu našim návštevníkom prezentovali nočnú oblohu prostredníctvom opto-mechanického prístroja, ktorý na projekčnú plochu pomocou žiarovky a dierok premietal jednotlivé segmenty oblohy a tie vytvárali celok. Aktuálne ho nahradili dva projektory, ktoré spoja svoj obraz na projekčnej kupole a premietnu digitálnu hviezdnu oblohu,“ priblížil Tomáš Dobrovodský, poverený riadením hvezdárne a planetária.
Návštevníci tak podľa neho nad svojimi hlavami v hviezdnej sále uvidia dynamickú oblohu s vizuálnymi efektmi. Ponúknu im program v takzvanom full dome režime. „Obraz sa bude premietať po celej kupole a efekty sa dejú v zornom poli návštevníka, ale aj mimo neho, vzadu alebo priamo nad jeho hlavou,“ vysvetlil.
Chystajú novú 3D prezentáciu
Okrem digitalizácie systému, sa diváci dočkajú aj zvýšenia komfortu. „Odvetrali sme a vybavili moderným systémom klimatizácie naše dve najdôležitejšie sály, prednáškovú a takzvanú UFO-sálu. V oboch sme najmä v letných mesiacoch mávali problém, že sa nám tam rýchlo vydýchal vzduch. Teraz by to malo byť už v poriadku a vieme stav v týchto priestoroch regulovať,“ povedal Dobrovodský.
Aktuálne tiež pripravujú interaktívnu prezentáciu 3D slnečná sústava. „Lektor bude rozprávať a návštevníci budú môcť vnímať planéty s pomocou 3D okuliarov,“ naznačil.
Na úrovni planetárií v zahraničí
Digitalizácia projekčného systému planetária a renovácia projekčnej plochy stála Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom krajskej hvezdárne, 316 500 eur a odvetranie a odklimatizovanie prednáškových sál pre návštevníkov 30 500.
„Išlo o prostriedky z rozpočtu kraja,“ informovala hovorkyňa samosprávneho kraja Michaela Piliarová.
Kým dosiaľ sa v žiarskom planetáriu pracovalo s technológiou, ktorá je už podľa Dobrovodského v okolitých krajinách a vo svete prežitá, aktuálne sa konkurenčným zariadeniam môže rovnať.
„Dostávame sa na úroveň moderných zariadení, ktoré už v minulosti prešli digitalizáciou a vieme návštevníkom ponúknuť to, čo od popularizácie astronómie v planetáriu očakávajú,“ pozval.