KREMNICA/KREM. BANE. Horský priechod Kremnické Bane v stredu otvorili pre všetku dopravu. Pre viaceré poškodenia ho uzavreli po povodniach vlani v lete. Z aktuálneho návratu kamiónov ale ľudia žijúci pozdĺž trasy majú zmiešané pocity.
Uzávera im priniesla vyššie náklady na cestovanie po obchádzke, ktoré bolo aj časovo náročnejšie, frekventovaný úsek však stíchol. Ako hovoria, konečne mali pokoj a dobre spávali.
„Na jednej strane je to úľava od obchádzkovej trasy a obmedzení, ktoré sme museli znášať v podstate rok a pol, na druhej strane stojí kamiónová doprava a extrémne dopravné zaťaženie, od ktorých sme mali na čas pokoj. A viete, ako to chodí, nová pekná cesta tiež zvykne lákať vodičov, aby šliapli na plyn,“ hovorí starosta obce Kremnické Bane Juraj Vozár.
Chápe, že kamionisti niekadiaľ jazdiť musia a že tento horský priechod je pre nich najzjazdnejší, dúfa ale, že aspoň spočiatku nebude ich návrat dramatický. „Trochu vsádzame na to, že aktuálne platia nejaké obmedzenia na trase Turčianske Teplice – Martin, ktorá sa má zrekonštruovať,“ priznáva.
Odpoveď ministerstva: Chodník nebude
V minulosti spisovali v obci proti rozširovaniu cesty petíciu, viac áut na úseku v tesnom susedstve domov nechceli a žiadali obchvat.
Teraz starostu teší aspoň skutočnosť, že v rámci aktuálnej rekonštrukcie sa v časti cez obec podarilo položiť nový asfalt, spevnili sa krajnice a cestári osadili bezpečnostné zvodidlá. „Som rád, že ministerstvo pustilo nejaké peniaze aj na zvyšok cesty, nielen ten pôvodne zazmluvnený kilometer a pol, ktorý sa našej obce ani netýkal,“ objasňuje.
Na asi stometrovom úseku v strede dediny úplne absentuje chodník, miestni tadiaľ roky chodia pešo v tesnej blízkosti rútiacich sa kamiónov. Zmeny sa nedočkajú ani teraz.
„Dnes mi po dvoch mesiacoch prišla odpoveď ministerstva dopravy, že chodník nebude, že to nie je súčasť cesty, že to nemôže ísť z rozpočtu ministerstva dopravy, lebo oni majú prostriedky účelovo viazané len na cesty. O presun na chodník vraj mám žiadať ministra financií,“ krúti hlavou. Aj keď je skeptický, Kažimírovi napísať skúsi.
V podobnom duchu ako jeho kolega zo susednej obce reaguje na otvorenie horského priechodu aj primátor Kremnice Alexander Ferenčík.
„Pozitívom bude zjednodušenie života Kremničanov a negatívom nárast dopravnej zaťaženosti v časti mesta, ktorou táto cesta prechádza,“ odpovedá s dôvetkom, že očakáva minimálne takú intenzitu dopravy, aká v úseku bývala bežná pred jeho rekonštrukciou. „Skôr to ale bude vyššie,“ odhaduje vzhľadom na lepší stav cesty.
Teší sa z toho, že škody pre presun časti dopravy na obchádzkovú trasu cez Kremnicu a ďalej na Krahule neboli až také veľké, ako očakával. „V rámci rozpočtu stavby je v pláne ešte aj výmena povrchu cesty tretej triedy od krahuľskej križovatky, bude sa to ale robiť až na jar, keďže teraz pred zimou to už nemá význam,“ hovorí o kompenzácii zo strany Slovenskej správy ciest.

Vnuk vyrástol, obavy z kamiónov ostali
V tesnom susedstve po novom trojprúdovej cesty žije na Langsfeldovej ulici Kremničanka Mária, aktuálne sa pred jej domom stále intenzívne pracuje. Návratu kamiónov sa desí. „Musíte prísť v pondelok, ja vám poskytnem aj nocľah, a natočte si, ako v noci o dvanástej, o jednej začnú jazdiť smerom dole Poliaci a ďalší, jeden kamión za druhým,“ spomína na obdobie pred uzáverou a zároveň predpovedá, ako to bude vyzerať od dnešného dňa.
Keď pred časom na prístupovom moste pred jej domom zastavili policajti, pýtali sa jej, ako sa vôbec dostane do mesta, chodník nikde a počas uzávery cesty na miesto prestali premávať aj prímestské autobusy.
„Len helikoptérou, povedala som im. Všetci sa len pozerali,“ hovorí s úsmevom. Ten jej však z tváre zmizne, keď dodáva, že ostala odkázaná na taxíky. „To tam napíšte, človek potrebuje k lekárovi, na injekciu. Dve eurá za taxík to nie je maličkosť,“ komentuje komplikácie, ktoré tunajším ľuďom obchádzka priniesla.
Hoci so stavebnými robotníkmi pred jej domom zvykne debatovať a niektorým v zime uvarila aj kávu, zatiaľ nedokončená, ale predsa trojprúdovka, pri jej dome jej radosť nerobí.
„Bývalo by sa tu dobre, keby táto cesta nebola takáto, my sme tu nechceli autostrádu,“ ukazuje nám na novootvorenú cestu. „Toto je pre Kremnicu zabijak,“ myslí si.
Pre kritiku frekvencie kamiónov sa pred rokmi dôchodkyňa ocitla aj na titulke regionálnych novín MY. Fotografia ju zachytila, ako tlačí kočík s vnúčikom po krajnici a z oboch smerov popri nich prechádzajú kamióny. Hoci jej vnuk Tibor má už trinásť rokov, chodník na mieste chýba stále. "Asi preto, že som ho tadiaľto vozila v kočíku, je taký šikovný, zocelilo ho to,“ zažartuje.
