KĽAKOVSKÁ DOLINA. V šiestich obciach mikroregiónu Kľakovská dolina pribudla jedna z častí zaujímavého projektu. V blízkosti obecných úradov alebo priamo na ich budovách môžu obyvatelia, ale tiež návštevníci obdivovať drevené domčeky s miniatúrami, ktoré sú sprítomnením života našich predkov.
Ide o témy žatva, chov zvierat, zber úrody, práca na poli, kosenie lúk, či lesné práce.
Ukazujú, ako žili ich predkovia
Starosta Župkova a predseda združenia obcí Kľakovská dolina Ján Tomáš hovorí, že projekt dostal názov Práca predkov zobrazená v miniatúrach a jeho hlavným cieľom je nielen obohatiť turistický ruch obcí mikroregiónu, no aj ukázať mladšej generácii, ako žili ich predkovia.
„Samozrejme, potešia sa aj tí starší, lebo na prácu, ktorú tu zanechali naši otcovia, súčasná generácia nezabúda,“ dodal s tým, že vďaka nadšencom z jednotlivých obcí sa už podarilo zrealizovať viacero zaujímavých projektov.
Aj v tomto prípade sa uchádzali o podporu z Programu obnovy dediny a po piaty raz boli úspešní.
Obce mikroregiónu stavajú na tradíciách predkov dlhodobo, čoho dôkazom je napríklad Ostrogrúnska ostrá kosa – majstrovstvá v kosení ručnou kosou, Rezbárske dni v Župkove, ale aj akcie v ostatných obciach.
Teraz práca predkov ožíva v drevených vitrínach v tvare domčekov, v ktorých sú ručne vyrezávané drevené miniatúry. Súčasťou každej vitrínky je malá galéria, zobrazujúca rozmanitosť prác a pri každej je informačná tabuľka, ktorá obsahuje názvy a umiestnenie ostatných vitrín v okolitých obciach.
Siahol aj po archívnych fotografiách
Čo sa týka jednotlivých domčekov, ide o originálne ručné práce. Drevené miniatúry vytvoril novobanský rezbár Miroslav Mišík, pre ktorého to bola celkom nová výzva.
„Väčšinu roka tvorím betlehemy, takže toto bolo pre mňa niečo iné,“ hovorí. Poľné práce predkov síce z detstva dobre pozná, no niekedy musel siahnuť aj po dobových fotografiách.
„Dnes už napríklad nedostať také ručné kosy, ako používali naši predkovia. Keďže som chcel, aby boli moje postavičky autentické a aby sa drevené dielka čo najviac približovali k životu predkov, pátral som aj v archívoch. Našťastie, dnes je množstvo archívnych fotografií dostupných na internete,“ hovorí.
Oslovilo ho aj to, že autori myšlienky mu síce povedali svoju predstavu, no celkové umelecké stvárnenie už nechali na ňom.