ŽIAR NAD HRONOM. V historickom žiarskom Parku Štefana Moysesa dnes otvorili novozrekonštruovaný záhradný pavilón. Na obnovu pamiatky získalo mesto dotáciu 20-tisíc eur od ministerstva kultúry, zvyšok z celkových nákladov približne 27-tisíc eur doložilo z vlastnej kasy.
„Vymýšľali sme spolu s podnetmi od rôznych aktivistov, čo by sa v parku dalo zlepšiť, aby sme sem dokázali pritiahnuť viac ľudí. Rekonštrukciou záhradného domčeka sa zavŕšila etapa obnovy toho pôvodného, čo sa v parku nachádza,“ povedal dnes pri otvorení primátor Žiaru Peter Antal a pripomenul nedávne založenie ovocného sadu, ktorý rovnako nadväzuje na skoršiu tradíciu a minulosť parku biskupského kaštieľa.
Pôvodne šlo o otvorenú stavbu
Projekt rekonštrukcie vytvoril architekt Jozef Sálus, ako povedal, najviac informácií mu poskytla jedna z archívnych pohľadníc niekedy z prelomu 19. a 20. storočia.
Pripomenul, že altánok po jeho vzniku vyzeral úplne inak ako v súčasnosti. „Išlo v podstate o stavbu so stĺpmi a piliermi, ktorá bola priechodná. Údržba ale zrejme nebola poriadna a aj klimatické podmienky vo vtedajšom Svätom Kríži, si vyžadovali iný typ stavby. Neskorší majitelia preto pristúpili k prestavbe v neogotickom štýle s lomenými oblúkmi na vstupe aj oknách,“ priblížil architekt a dodal, že práve touto podobou objektu sa inšpirovali aj pri aktuálne dokončenej obnove.
K veľkým úpravám parku biskupského kaštieľa došlo v druhej polovici 18. storočia a v jeho závere, keď vo Svätom Kríži ako biskup pôsobil František Berchtold.
„V jeho dobe smerovalo na obnovu kaštieľa 41-tisíc zlatých florénov, v tom čase sa vybudoval tiež francúzsky park s fontánou,“ povedal žiarsky archeológ Peter Mosný, ktorý sa venuje histórii mesta. V tom čase podľa jeho slov vznikol aj záhradný pavilón, pričom s tým súčasným sa zhodovali len jeho výška a pôdorys. „Celý bol otvorený. Slúžil na posedenie v rámci prechádzky,“ opísal jeho pôvodnú funkciu.
V neskoršom období stavba a zrejme aj park čiastočne schátrali, podľa Mosného sa to výrazne zmenilo opäť až za biskupa Štefana Moysesa, podľa ktorého je dnes mestský park aj pomenovaný.
„Moyses to tu našiel v zlom stave. Na opravu kaštieľa a priľahlého parku šlo v to čase viac ako 6-tisíc zlatých,“ spomenul Mosný a dodal, že vtedy došlo aj k prestavbe pavilónu v štýle neogotiky.
Celoročne prístupný verejnosti?
Obnovená pamiatka, ktorú Žiarčania nazývajú aj kaplnkou, hoci nikdy nemala sakrálnu funkciu, by mala začať žiť už na jar budúceho roka, keď ju chce radnica sprístupniť aj pre verejnosť.
„Chceme, aby celoročne žila, aby sa tu obyvatelia Žiaru, ale aj návštevníci mesta mohli zastaviť. Budú sa tu konávať výstavy, najmä domácich umelcov, bude tu človek, ktorý dokáže podať informácie o našom meste a ponúkneme tu aj možnosť kúpiť si nejaké upomienkové predmety,“ naznačil primátor Žiaru. Priestor by mal slúžiť aj pre hudobné recitály a menšie kultúrne a spoločenské podujatia.
Ako sobášne miesto ho radnica zavrhla vzhľadom na jeho obmedzené kapacitné možnosti.