V Dome Maríny v Banskej Štiavnici visia hovoriace obrazy. Majú hlasy Rotha a Pauhofovej (+FOTO)

Novinka v historickom centre Banskej Štiavnice na Slovensku nemá obdobu. Jej autori chcú urobiť z mesta pútnické miesto zaľúbencov z celého sveta.

Archív lások so zrkadlovou podlahou. Archív lások so zrkadlovou podlahou. (Zdroj: Iva Zigová)

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Historické mesto má novú atrakciu, ktorá má do jeho čarovných uličiek prilákať ďalších turistov, a to nielen domácich, ale tiež zahraničných. Uplynulý víkend otvorili v Banskej Štiavnici zážitkovú expozíciu Epicentrum lásky v Dome Maríny. Má ambíciu stať sa časom akýmsi pútnickým miestom zaľúbencov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Venovali ju nielen najdlhšej ľúbostnej básni na svete, ktorou je už od apríla i oficiálne, s certifikátom o svetovom rekorde, Marína Andreja Sládkoviča, ale i nenaplnenej láske básnika a jeho múzy.

SkryťVypnúť reklamu

Z obrazov hovoria Roth a Pauhofová

Novinka je v slovenských pomeroch unikátom, autori nápadu totiž pri jeho uskutočnení zapojili moderné technológie a značné zdroje.

V expozícii s dobovým zariadením tak vidíte, ako sa pohybujú klávesy klavíra a znejú tóny bez toho, že by pri tomto nástroji niekto sedel, alebo, ako ožívajú a rozprávajú postavy zarámované v obrazoch na stenách.

„Po väčšinu života svojho žila som práve v tomto dome. Postavený bol dávno, pred päťsto rokmi...“ prihovára sa návštevníkom Marína Pischlová z váženej štiavnickej rodiny, tu ale s podobou a s hlasom herečky Táne Pauhofovej.

O krásach Banskej Štiavnice hovorí Robert Roth ako Andrej Sládkovič: „Tak zvodná, magická, čarovná, priam predurčená pre ľúbosť a vášeň.“ „A taká spaľujúca, romantická a vášnivá bola aj naša láska, v mnohom nekonečná, aj keď osudovo nenaplnená,“ vyznáva sa prirovnávajúc vzťah dvoch mladých ľudí k štiavnickému vulkánu.

SkryťVypnúť reklamu

V čase, keď si ho najali na doučovanie Maríny, bol Sládkovič len študentom tunajšieho evanjelického lýcea. Ich láske mala preto brániť matka Maríny, tá totiž trvala na vydaji dcéry za bohatého pernikára a voskára Juraja Gerzsöa, k čomu neskôr aj došlo.

Od povinného čítania k populárnemu príbehu

V Epicentre lásky sa snažia vyrozprávať príbeh nenaplnenej lásky spôsobom, aby návštevníkov zasiahol, vyniknúť nechávajú jeho romantické prvky.

Dvojice môžu dotykom oživiť verše básne, intenzitu svojho vzťahu si skúšajú odmerať prostredníctvom takzvaného Láskomeru.

Srdcom expozície je jedinečný priestor Archívu lások vytvorený z 2 900 veršov rukopisu básne Marína. „V tých je pre návštevníkov pripravených takmer 100-tisíc schránok lásky. Každá z nich reprezentuje jedno písmenko, znak alebo medzeru najdlhšej ľúbostnej básne na svete,“ priblížila PR manažérka Epicentra lásky Katarína Javorská s dôvetkom, že cieľom je zaplniť archív príbehmi dvojíc a zmeniť tak nenaplnený vzťah Maríny a Sládkoviča na nekonečnú lásku.

SkryťVypnúť reklamu

„Chceme, aby Marína nebola len povinným čítaním, ale aby si k nej našli cestu mladí a stala sa populárnou,“ vysvetľuje zámer projektu spolumajiteľ objektu Ján Majsniar.

Či zámer funguje, si otestoval na synovi – ôsmakovi. „Keď v škole preberali Marínu, pozval som celú triedu aj s učiteľkou, nech si prídu prezrieť našu expozíciu. Syn sa obával, že sa strápni pred spolužiakmi, no napokon bol hrdý, lebo sa im tu páčilo,“ spomenie, ako vtedy na atrakciu zareagovali tínedžeri.

Riaditeľ banského múzea: Ľudia idú za zážitkom

Verše Maríny oživili svojím dotykom aj manželia Labudovci, ktorí k sebe patria už 34 rokov. „Bola to neopakovateľná atmosféra, spomenula som si, ako sme si pred 34 rokmi povedali áno. Veru aj slzy sa mi tisli do očí,“ komentuje zážitok z prehliadky Alena.

„Veru, láska je všetko, pocit, rodina, my dvaja sme to zažili,“ dopĺňa ju jej manžel Jozef Labuda, ktorý je riaditeľom Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici.

„Ľudia idú za zážitkom a toto je expozícia pre všetky generácie. Súdiac podľa množstva zámkov, ktorými si zaľúbenci zamykajú pred týmto domom svoju lásku už dlhé roky, má veľký potenciál.“ hovorí.

„Som rád, že sa do projektu podarilo zapojiť aj naše muzeálne zbierky. Napríklad sú tu prezentované Marínine kresby z mladosti. Určite vieme spolupracovať aj v ďalšej fáze, máme toho u nás viac,“ dodáva.

Podobne nadšené reakcie si po prehliadke nenechal pre seba mladý pár Veronika a Milan. „Je to niečo výnimočné, určite si to turisti veľmi obľúbia. Je to interaktívne, niečo úplne iné ako to, na čo sme u nás zvyknutí. Zanechalo to v nás silný dojem,“ hodnotí Milan.

Na Veroniku zapôsobili práve hovoriace obrazy. „Ale aj to, že sme sa mohli pozrieť do domu, kde Marína skutočne žila. Vraj sedávala pri okne a vyzerala Sládkoviča, keď sa vracal z lýcea. Ich príbeh tu nadobúda úplne iný rozmer,“ hovorí.

V dome sídlili úrady, cez strechu zatekalo

Za zmenou účelu objektu, kde od 90. rokov minulého storočia sídlili štátne úrady, je predovšetkým dvojica Ján Majsniar a Igor Brossmann. „Keď na dome začala zatekať strecha a štát nemal peniaze na jej opravu, pričom dochádzalo k poškodzovaniu fasády aj interiéru, rozhodol sa ju predať,“ približuje Majsniar moment, keď plán spopularizovať príbeh Maríny a Sládkoviča, ktorý im zrel v hlavách už dlhšie, začal nadobúdať reálne kontúry.

„Na začiatku sme celkom nevedeli, ako to uchopíme, aktuálny stav je výsledkom dvojročnej práce. Postupne chceme sprístupniť aj ostatné časti domu, v talóne máme aj ďalšie technológie,“ naznačuje.

Hoci podľa pôvodného zámeru mali dať Maríne a Sládkovičovi hlasy amatérski herci, napokon túto úlohu zverili profesionálom. „Ako recituje Robo Roth, to je niečo úžasné. Dnes už si nevieme predstaviť inú Marínu ako Táňa Pauhofová. A Milka Vášáryová ako matka Maríny? Jednak má k Banskej Štiavnici veľmi silný vzťah a v minulosti sama žila v dome medzi týmto objektom a lýceom, ktoré navštevoval Sládkovič. Ako keby aj takto bránila tej láske. Nikto iný to nemohol byť,“ objasňuje výber.

O konkrétnych nákladoch na rekonštrukciu domu a vytvorenie Epicentra lásky jeho iniciátori hovoriť nechcú. Spojili však svoje súkromné zdroje a peniaze z úveru veriac, že sa im to vyplatí.

Epicentrum lásky bude v prvých mesiacoch otvorené vo štvrtky, piatky, soboty a nedele, už v budúcoročnej turistickej sezóne však všetkých sedem dní v týždni. Od februára bude expozícia prístupná aj v angličtine a neskôr aj v maďarskom a v nemeckom jazyku.

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 745
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 073
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 624
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 419
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 115
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 074
  1. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  2. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  3. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  4. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  5. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  6. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  7. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


Táto show ROZPÁLI TOPFEST na žilinskom letisku 29. júna!


  1. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  2. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  3. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  4. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  5. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  6. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  7. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu