SKALKA PRI KREMNICI. Problém s parkovaním v lyžiarskom stredisku Skalka pri Kremnici je opäť vypuklejší ako v minulých rokoch. „Totálny dopravný kolaps!“ aj takto označovali situáciu koncom decembra návštevníci. Autá stáli pozdĺž cesty ďaleko od strediska, komplikácie spôsobovala aj zasnežená a šmykľavá cesta. Odvtedy sa podobné ťažkosti vyskytli už niekoľkokrát.
Problém, ktorý trvá roky

„Je to dlhodobý problém, ktorý treba riešiť. Nie je to len o zimnej údržbe, ale najmä o nedostatku parkovacích miest na Skalke. Vyskočí to vždy pri veľkých akciách, ako je napríklad Biela stopa, ale aj pri z hľadiska návštevnosti silných víkendoch,“ potvrdil Peter Hyža, manažér strediska Skalka Arena.
Ideálny počet parkovacích miest by bol podľa neho 500, dnes ich je v lokalite sotva polovica. Aj preto vodiči parkujú pozdĺž prístupovej komunikácie a cestou možno často stretnúť lyžiarov, ktorí sa za zjazdovkou s lyžami na pleciach vybrali pešo.
„Riešenia pre Skalku by mali hľadať mesto ako hlavný koordinátor a ľudia, ktorí tam žijú a podnikajú,“ tvrdí Hyža.
Parkovisko na Kiarskej zákrute?
Kremnická samospráva zhoršujúci sa stav na Skalke vníma. Aktuálnu sezónu ale považuje za extrémnu. „To, čo sa stalo na konci minulého roka (30.12.) je skutočne na hrane. Na druhej strane v ten víkend mali problémy aj iné slovenské strediská. Jednoducho, kapacity nepostačovali,“ zhodnotila viceprimátorka Kremnice Iveta Ceferová.
Rozširovať parkovacie plochy priamo v stredisku je podľa nej náročné, pozemky sú tam väčšinou zalesnené. Aj pre posledné zväčšenie odstavnej plochy v roku 2013 padli desiatky stromov.
„Ak sa nám nejaké parkovisko podarí vybudovať, tak zrejme len nižšie, napríklad v blízkosti Kiarskej zákruty (posledná dlhá ľavotočivá zákruta pred Skalkou – pozn. red.), zatiaľ je to však len vízia, ktorú musíme prebrať s Mestskými lesmi, s.r.o., ktoré tamojšie pozemky vlastnia,“ naznačila jedno z možných riešení Ceferová.
Viceprimátorka trvá na tom, že samospráva nemá byť jediná, ktorá do infraštruktúry v stredisku investuje.„Nie je možné, že všetky náklady budú na pleciach mesta a tí, ktorí na Skalke podnikajú a profitujú z nej, sa na tom finančne podieľať nebudú,“ povedala a dodala, že stretnutie na tému parkovania s hoteliermi a s prevádzkovateľmi zjazdoviek chcú zvolať ku koncu zimnej sezóny.

Mestský minibus dosluhuje
V budúcnosti by si vedenie mesta vedelo predstaviť spoplatnené záchytné parkoviská aj priamo v Kremnici, i tam by však museli s iniciatívou prísť aj súkromní majitelia pozemkov. V prípade plôch priamo v Kremnici však vyvstáva aj ďalšia otázka, a to: Ako lyžiarov na Skalku dopraviť?
Dnes tam pravidelne počas víkendov a sviatkov jazdí mestský minibus s kapacitou 15 miest – v letnej sezóne ako služba pre turistov a cyklistov a v zimnej ako skibus. „Je pravda, že toto vozidlo už dosluhuje a je častejšie v servise ako v prevádzke. Budeme musieť kúpiť nové alebo zvážiť iné možnosti,“ naznačila Ceferová s dôvetkom, že na kyvadlovej doprave do strediska by sa tiež mohli podieľať tí, ktorí v ňom podnikajú.
„Ak by sme mali zadovážiť autobus, mal by byť zrejme väčší, lebo ten súčasný kapacitne nestačí, ale o tom musí rozhodnúť mestské zastupiteľstvo. Oslovíme tiež firmy, ktoré sa prepravou ľudí zaoberajú. Ďalšou možnosťou je, že by túto službu začali prevádzkovať miestni podnikatelia,“ vymenovala.
Bližšie informácie o plánoch pre Skalku prisľúbila Ceferová po zimnej sezóne.