ŽIAR NAD HRONOM. Od druhej polovice januára môžu obyvatelia Žiarskeho okresu využívať novú prepravnú službu, ktorú zabezpečuje Slovenský Červený kríž. A to v prípade, ak im zdravotný stav nedovoľuje cestovať inak, napríklad hromadnou dopravou.
Len v rámci Banskobystrického kraja
Novinka, ktorú poskytujúca organizácia nazýva sociálnym taxíkom, je určená pre ľudí s nepriaznivým zdravotným stavom a zdravotne ťažko postihnutým. „Nie je podmienkou, že taxík možno využívať len na prepravu k lekárovi. Možno ním cestovať aj za rodinou, ale len v rámci Banskobystrického kraja,“ vysvetľuje Alica Jasenáková, riaditeľka Miestnej organizácie Slovenského Červeného kríža v Žiari nad Hronom.
Cestovať je možné aj s doprovodom, ak si to zdravotný stav klienta vyžaduje. Súčasťou auta, ktoré organizácia získala sponzorsky, je výsuvná plošina, poslúži tak aj vozičkárom so špeciálnymi požiadavkami. Riaditeľka ozrejmuje, že pri vzniku služby zohrala úlohu aj blízkosť Domova sociálnych služieb Hrabiny v Novej Bani, kde sa venujú zdravotne postihnutým deťom a mládeži. Tamojší klienti však takzvaný sociálny taxík zatiaľ nevyužili.
Požiadať o prevoz môžu aj ľudia z obcí Žiarskeho okresu.
Potrebujú potvrdenie od lekára
Cena na jeden kilometer cesty je 30 centov, dopravu však následne preplatí Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť z úradu práce si podľa Jasenákovej musia dať záujemcovia potvrdiť svojím obvodným lekárom, preverí ju aj posudkový lekár. Ten vydá klientovi potvrdenie o tom, že je na službu odkázaný.
Dokument platí dovtedy, kým sa zdravotný stav žiadateľa nezmení.
Prvý mesiac si klient musí za službu zaplatiť sám, po schválení mu však peniaze z úradu vrátia. „O túto službu nemožno požiadať, ak už človek dostal napríklad príspevok na prerobenie auta,“ hovorí Jasenáková.
Auto si treba objednať aspoň dva dni vopred. Kontakt na vodiča nájdu záujemcovia na internete alebo na letákoch vyvesených v Žiari a v okolí.
Poplatok často ani nežiadajú
Informáciu o takzvanom sociálnom taxíku zverejnili na svojich weboch aj obce. „Keď som si ale preveroval, ako to funguje, zistil som, že pre žiadateľa je to pomerne komplikované. V prípade, ak je imobilný či odkázaný na pomoc iných, počiatočné vybavenie potrebných dokladov bez príbuzných nezvládne,“ poznamenáva v tejto súvislosti starosta Trnavej Hory Pavel Kravec.
„Pozitívom je, že stačí, ak túto byrokraciu zvládne len raz, potvrdenie totiž platí až do zmeny jeho stavu,“ približuje.
V obci poskytujú obyvateľom vlastnú formu sociálneho taxíka, a to seniorom a ťažko zdravotne postihnutým s obmedzenou hybnosťou, ktorí nemajú možnosť dopraviť sa k lekárovi či do nemocnice inak. Ako obec informuje na svojej oficiálnej internetovej stránke, službu poskytujú len v pracovných dňoch dopoludnia a úhrada za prepravu jedným smerom je 2,50 eura. „Od našich obyvateľov ale nevyžadujeme žiadne potvrdenie a v prípade, že má obecné auto cestu napríklad do Žiaru, vybavíme to naraz. V takom prípade od ľudí ani nežiadame poplatok,“ objasňuje Kravec.
Mesto platí súkromnej taxislužbe
Službu sociálneho taxíka zaviedlo pred časom pre svojich obyvateľov aj mesto Žiar nad Hronom. „Slúži na prepravu starobných a invalidných dôchodcov a ťažko zdravotne postihnutých najmä do zdravotníckych zariadení na území Žiaru, vrátane Šášovského Podhradia,“ približuje hovorca mesta Martin Baláž.
Odvezie ich ale aj na nákup, na návštevu kultúrnych podujatí, na poštu, do banky či na úrad. Odvoz si možno objednať v pracovných dňoch od 7. do 16. hodiny a jeden klient tak môže urobiť maximálne trikrát za deň.
Jedna preprava ho pritom stojí jedno až 1,5 eura v závislosti od vzdialenosti cieľa. Mesto za túto službu pripláca a objednáva si ju u súkromnej taxislužby.
Vodičovi sa záujemca musí preukázať platným občianskym preukazom a rozhodnutím Sociálnej poisťovne o priznaní starobného či invalidného dôchodku.