OSTRÝ GRÚŇ. Do Pamätnej izby v Ostrom Grúni sa vlani prišlo pozrieť približne 1350 ľudí. O históriu Kľakovskej doliny a o Krvavú nedeľu (21. januára 1945), keď príslušníci protipartizánskej jednotky Edelweiss zavraždili v dedinách Ostrý Grúň a Kľak 148 ľudí, sa pritom roky predtým zaujímala sotva polovica.
Význam obecnej expozície je veľký najmä po smrti poslednej účastníčky Krvavej nedele, Anna Nováková zomrela vlani v októbri. Kým jej to zdravie dovoľovalo, podávala priame svedectvo o vraždení v Kľakovskej doline.
Pribudlo školských exkurzií
Za zvýšenú návštevnosť môže podľa starostky aj väčší dopyt zo strany škôl. Záujem o prehliadku majú väčšie kolektívy – či už členovia organizácii protifašistických bojovníkov, alebo základné či stredné školy. V lete minulého roka miestnosť navštívili aj účastníci rakúsko-slovenskej školy z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
„Izba nie je veľká, preto je lepšie skupiny rozdeliť a prednášať maximálne pre 30 ľudí. Od roku 2011 ich sprevádzam ja. Nemáme stáleho zamestnanca, ktorý by sa venoval len tejto činnosti, preto odporúčam vopred sa dohodnúť, aby som bola prítomná na úrade. V mojej neprítomnosti vedia predať informácie návštevníkom aj moje kolegynky,“ vysvetľuje starostka obce Ostrý Grúň Jana Angletová.
„Snažím sa každému, malej aj veľkej skupine, povedať aspoň pár slov, aby si od nás niečo zaujímavé a poučné odniesli. Návštevníkom tiež ponúkame magnetky, pohľadnice či knižky. Detský sprievodca je kniha, ktorá zachytáva všetky pamiatky Kľakovskej doliny a medzi nimi aj našu izbu,“ hovorí Angletová.
Obec sa snaží propagovať pamätnú izbu aj prostredníctvom webovej stránky a pri stretnutiach, ktoré organizuje.

Pomohlo Múzeum SNP
Pamätná izba v Ostrom Grúni má už svoju dlhoročnú tradíciu. Zriadili ju v roku 1966. Predtým sa nachádzala v kultúrnom dome v podkroví, od roku 2009 je presťahovaná do samostatného domčeka pri obecnom úrade.
Aj kvôli lepšej dostupnosti sa jej návštevnosť za posledné roky zvyšuje. V rámci prehliadky ponúkajú aj reprodukovanú nahrávku, ktorú majú z Múzea SNP v Banskej Bystrici.
Celá expozícia vznikla v spolupráci s múzeom, ktoré zabezpečilo všetky exponáty od heliem, cez zbrane, medaily, tabule, ocenenia či pamätné listiny.