ŽIAR NAD HRONOM. Organizátorka žiarskych protestov za slušné Slovensko Michaela Čillíková napísala otvorený list primátorovi Žiaru nad Hronom Petrovi Antalovi, ktorý je zároveň poslancom Národnej rady SR za stranu Most-Híd. Hoci v rámci zhromaždení pôvodne nechcela reagovať na konkrétnu politickú stranu a jej zástupcov, otázka, ktorú napokon Antalovi položila, od Žiarčanov v posledných týždňoch zaznievala.
Otázka: Prečo ste to podpísali?
"Od minulého týždňa visí nad naším mestom jedna otázka týkajúca sa primátora nášho mesta a jeho hlasovania v NR SR. Síce to priamo nesúvisí s dvoma požiadavkami celoslovenského hnutia za slušné Slovensko, cítila a vnímala som potrebu vám na ňu odpovedať," napísala v liste.
Už počas minulého týždňa chcela podobnú otázku primátorovi položiť počas protestu z pódia mladá Žiarčanka. Nedovolili jej však vystúpiť, usporiadatelia zhromaždení sa totiž nechceli vyhraňovať ku konkrétnej politickej strane, keďže ich požiadavky hovoria o odmietaní politikov podozrivých z korupcie alebo z prepojenia na mafiu, nech sú z akejkoľvek strany.
"Pýtam sa vás, pán primátor, prečo ste podpísali dokument o prejave dôvery vláde, za ktorou stojí strana Smer-SD, v kontexte s informáciami, ktoré vyplavili na povrch v posledných týždňoch a jasne preukázali napojenie strany Smer-SD na mafiánske entity, ktoré pod jej vedením dlhodobo rozkrádajú štát, a keď na tieto skutočnosti preukázal investigatívny novinár, zomiera s guľkou v hrudi," sformulovala tento týždeň otázku pripomínajúcu adresátovi vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej Čillíková.

Antal: Chcem tomu dať šancu
Primátor Žiaru, ktorý sa zatiaľ oficiálne k udalostiam nevyjadril, odpovedal rozsiahlym stanoviskom. Čillíková ho zverejnila na Facebooku. Antal v odpovedi napísal, že demisiu premiéra Roberta Fica a jeho vlády si ešte pred pár týždňami nevedel nikto predstaviť.
"Ďalšie naše požiadavky, ktoré sú totožné s požiadavkami organizátorov protestov, napríklad výmena policajného prezidenta, zmena voľby policajného prezidenta a oddelenie policajnej inšpekcie od ministerstva vnútra, budú zrejme v krátkom čase naplnené. Nový minister vnútra Tomáš Drucker to už avizoval," napísal tiež.
Antal tiež v odpovedi odkázal, že rozumie hnevu časti verejnosti, ktorý vznikol po tom, ako lídri Mostu – Híd avizovali vo vyjadrení predčasné voľby alebo odchod z vládnej koalície a nakoniec vo vláde ostali.
"Priznávam, táto situácia, ako aj rozhodnutie republikovej rady strany, nebolo najšťastnejšie odkomunikované. Nebolo jednoznačne povedané, čo znamená poverenie predsedníctva, aby mohlo, citujem, „v prípade ďalšieho vývoja prijať rozhodnutia bez nutnosti zvolať rokovanie republikovej rady"," napísal.
Nový premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) má podľa neho "úplne iný štýl komunikácie (ako expremiér Fico -pozn. red.)" a Antal "tomu chce dať šancu".
A prečo podporil pokračovanie vlády a nie predčasné voľby? "Aby na Slovensku na dlhé mesiace nevznikol chaos. Minimálne 90 hlasov na skrátenie volebného obdobia v parlamente sa nenašlo a prezident by mohol rozpustiť parlament až po šiestich mesiacoch jeho nefunkčnosti. Predčasné voľby by, podľa môjho názoru, nepriniesli stabilitu a slušnosť, po ktorej volajú organizátori protestov," odpovedal. Predčasné voľby považuje Antal za požiadavku opozície, nie za požiadavku organizátorov protestov.
Otvorený list Michaely Čillíkovej a celú odpoveď Petra Antala si môžete prečítať TU.