ŽIAR NAD HRONOM. Preplnené izby lôžkových oddelení či interiéry, ktoré človeka vrátia v čase – aj takto poznajú monoblok žiarskej všeobecnej nemocnice pacienti a návštevníci. Tento stav sa odráža každoročne aj v hodnoteniach poistencov zdravotných poisťovní, kde nemocnica pravidelne stráca body najmä pri takzvaných hotelových službách. Zdá sa, že ani v najbližšej dobe sa to nezmení.
Iniciatíva neprišla ani z jednej strany
Hoci poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) odsúhlasili predaj nedokončených pavilónov B nemocníc v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote Svetu zdravia ešte v októbri 2016, na sľubovanú dostavbu a vyšší komfort pacienti stále čakajú.
Kúpno-predajná zmluva medzi Svetom zdravia a banskobystrickou župou ani po roku a pol nie je podpísaná. To, čo vyzeralo ako nemožnosť dohody medzi prevádzkovateľom nemocnice – Svetom zdravia, a vtedajším predsedom BBSK Marianom Kotlebom (ĽS NS), sa nepohlo dopredu ani za nového župana Jána Luntera (nezávislý).
„Predchádzajúce vedenie BBSK sa s prevádzkovateľom siete Svet zdravia nedohodlo na podmienkach zmluvy. Nové vedenie je ochotné opäť rokovať, doteraz však žiadna zo strán nevyvinula iniciatívu k spoločnému stretnutiu,“ povedal o aktuálnej situácii hovorca BBSK Matej Bučko.
Poslancom chcú predložiť finálny návrh riešenia
Predaj rozostavaných pavilónov B v areáloch nemocníc v Žiari a v Rimavskej Sobote spoločnosti Svet zdravia zo skupiny Penta schválili poslanci na jeseň 2016 spolu za 1 milión 450-tisíc eur. Firma avizovala, že chce obe budovy zrekonštruovať spolu za 13 miliónov z vlastných zdrojov a urobiť z nich plnohodnotné súčasti spádových nemocníc, ktoré v kraji prevádzkuje.
Svet zdravia v súčasnosti o podpise zmluvy za schválených podmienok nehovorí. Hovorca spoločnosti Tomáš Kráľ však potvrdil, že firma má stále záujem o generálne riešenie pre obe nemocnice.
„Projektový tím opätovne prehodnocuje všetky možné varianty rekonštrukcie alebo dostavby oboch nemocníc. Finálny návrh riešenia by sme radi v skorej dobe predstavili novému vedeniu kraja a následne zastupiteľstvu,“ odpovedal na naše otázky Kráľ.
Dôvodom prehodnocovania celého projektu sú podľa jeho slov systémové zmeny, ktorými v poslednom období prešiel sektor zdravotníctva a ktoré ovplyvňujú budúce fungovanie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
„Zmenil sa platobný mechanizmus pre nemocnice a zaviedlo sa DRG (systém úhrad založený na tom, že zdravotné poisťovne platia nemocniciam za diagnózu – pozn. red.) Nemocnice plánujú budúci rozsah zdravotnej starostlivosti na základe požiadaviek ministerstva zdravotníctva a zdravotných poisťovní,“ zdôvodnil Kráľ.
Čo to bude znamenať pre budúcnosť pavilónu B žiarskej nemocnice a kedy by sa obyvatelia spádovej oblasti mohli dočkať rekonštrukcie rozostavanej budovy, zatiaľ nie je jasné.
Skupina Penta je menšinovým akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa týždenníkov MY.