ŽIAR NAD HRONOM/LEŠŤ. Žiarčan Jakub Medveď a jeho tímová kolegyňa Ivana Kubáňová zabodovali pred pár týždňami na medzinárodnej súťaži záchranárskych posádok zameranej na udalosti s hromadným postihnutím osôb.
Lešť 2018 – Poučme sa z minulosti bola už ôsmym ročníkom podujatia spojeného s konferenciou, organizuje ho občianske združenie Salus Vitalis. „Všetko v duchu nášho motta: Šťastie praje pripraveným alebo Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku!“ pozývala na súťaž záchranárov z rôznych oblastí Dagmar Tomčányová zo združenia.
Nazbierali najviac bodov
Jakub a jeho tímová partnerka získali prvé miesto v kategórií profesionálna posádka RZP (Rýchla zdravotnícka pomoc) a stali sa tiež celkovými víťazmi v konkurencii štyroch desiatok posádok.
Na jednotlivých stanovištiach pritom nazbierali najviac bodov – 4391. „Myslím si, že zdravotnícki záchranári sú najlepší v štandardnej rutinnej starostlivosti, chýba nám ale koordinácia jednotlivých posádok, ktoré spolu bežne nepracujú, pri hromadných nešťastiach je však práve ich spolupráca kľúčová,“ povedal Jakub.
Práve vo vojenskom výcvikovom stredisku Lešť si v marci vyskúšali, aké to je zvládať mimoriadne udalosti s viacerými zranenými či mŕtvymi.
„Je to súťaž zameraná na celkový manažment hromadných nešťastí. Vychováva k veliteľstvu a líderstvu, ktoré sú pri manažmente takýchto situácií dôležité, ale aj ku komunikácii jednotlivých záchranárskych zložiek,“ priblížil mladý záchranár.
Figuranti pôsobia verne
Jednotlivé simulované, no realisticky pôsobiace, situácie sú inšpirované skutočnými udalosťami z minulosti.
„Zasahovali sme napríklad pri nehode autobusu, pri páde mosta a pri závale ranených, ale plnili sme aj úlohy pod vojenským velením, ktoré vznikli na vyžiadanie 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny,“ konkretizoval záchranár a dodal, že spolupráca civilných zdravotníkov a vojakov je zriedkavá, preto si ju je dobré vyskúšať. „Napríklad taká streľba nie je niečo, s čím sa konfrontujeme denne pri našej práci,“ poznamenal.
Nádych reálnosti dávali udalostiam figuranti, študenti urgentnej zdravotnej starostlivosti.
„Oni presne vedia, ako sa ľudia správajú pri jednotlivých zraneniach. Je to veľká výhoda, lebo tie reálne situácie obnášajú aj hystériu a rôzne psychické prejavy. Vieme, že je to len cvičenie, ale často sa nám aj na súťažiach stáva, že sa dostaneme pod tlak celej tej situácie,“ dodal Jakub.