VYHNE/ŽIAR NAD HRONOM. Obce v okrese Žiar nad Hronom začali modernizovať spôsob oznamovania noviniek miestnemu obyvateľstvu.
SMS hlásnik či mobilná aplikácia nie je novinkou pre Lutilu. Tá ich využíva už dlhšie. Aj v obci Vyhne už vyše mesiaca informuje samospráva svojich obyvateľov pomocou esemesiek.
„Máme rozlohu 17 kilometrov štvorcových. Obecný rozhlas však nemá dosah na všetky miesta, preto sme sa rozhodli občanom oznamovať dôležité informácie cez e-mail a najnovšie aj SMS správami. Rozhlas sme nezrušili, používame ho aj naďalej,“ hovorí starosta obce Vyhne Vladimír Bevelaqua.
SMS hlásnik v začiatkoch
Obyvatelia obce Vyhne sa do novej služby ešte stále registrujú. S e-mailovým oznamovaním noviniek majú v obci dobré skúsenosti. K informáciám sa touto cestou dostanú aj tí, ktorí nestihnú hlásenie v miestnom rozhlase.
„Nie každý je doma, keď sa vyhlasuje. Ľudia ostávajú v tejto dobe dlhšie v práci. Takto si to všetko môžu nájsť na e-maile,“ objasňuje Lenka Holečková, pracovníčka obecného úradu s tým, že do SMS správy posielajú len informácie, ktoré sa týkajú všetkých.
SMS hlásnik je spôsob okamžitého oboznamovania miestnych s dôležitými informáciami, ako sú výstrahy, ohrozenia či odstávky sietí. Slúži aj ako náhrada obecného rozhlasu.

V Žiari rozhlas zrušili úplne
„Zrušenie mestského rozhlasu sme avizovali Žiarčanom už niekoľko mesiacov predtým. Budeme ho používať už len na výstražné varovné signály, v prípade nejakých katastrof,“ približuje vedúci kancelárie primátora Martin Baláž a dodáva, že od obyvateľov dostávali sťažnosti kvôli hluku, ktorý rozhlas spôsoboval.
E-mailom rozposielajú aj newslleter s informáciami, ktoré sa pred nedávnom vyhlasovali v rozhlase. Obyvatelia mesta ho dostávajú aj do poštových schránok. „Sú v ňom zosumarizované udalosti, oznamy či servis podujatí,“ dodal Baláž.
„SMS hlásnik využívame čisto len na krátke informovanie o nejakej udalosti. Naposledy sme týmto spôsobom poslali správu o futbalovom zápase Slovensko – Wales,“ priblížil Baláž s tým, že SMS správami budú avizovať napríklad poruchy elektriny alebo oznamy, ktoré sa dotýkajú väčšej skupiny ľudí.
Zrušenie mestského rozhlasu vyvolalo u dôchodcov znepokojenie. „Všetko, čo sa mení, sa nemôže vnímať pozitívne. Dôchodcom chýbajú smútočné oznamy, ktoré mohli počuť v rozhlase. Tie si teraz budú môcť pozrieť na mestskej stránke v prípade, že od pozostalých dostaneme povolenie na ich zverejnenie,“ dodáva Baláž.