BANSKÁ ŠTIAVNICA. Na Sitne vypílili šesť stromov v piatom stupni ochrany. Dva z nich mali mať cez 150 rokov. Prípadom sa bude zaoberať aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. Padlo tiež trestné oznámenie.
Podala trestné oznámenie
Na sociálnej sieti sa k vypíleným stromom na Sitne vyjadrovalo viacero ľudí, zdvihla sa vlna nesúhlasu a zaznela žiadosť, aby sa vec prešetrila. „Podala som trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ hovorí Viera Göndöčová s tým, že podľa nej nie je v poriadku vyrúbať staré a zároveň zdravé stromy.
„Oslovila som pána riaditeľa Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, tiež Okresný úrad – odbor starostlivosti o životné prostredie – v Banskej Štiavnici a Okresný úrad v Banskej Bystrici s tým, že boli vypílené stromy v piatom stupni ochrany, kde je výrub zakázaný,“ vysvetľuje Göndöčová.
Na vyjadrenia niektorých úradov stále čaká.
Píliť chcú aj ďalej
Sitno je národnou prírodnou rezerváciou. Správa Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy má obhospodarovať tunajšie trvalé trávnaté porasty kosením a pasením.

„Štátna ochrana prírody vypracovala program starostlivosti o chránené územie s tým, že sa, samozrejme, počíta aj s výrubom drevín rastúcich na trvalých trávnatých porastoch,“ reaguje Dušan Trcka, riaditeľ Správy CHKO Štiavnické vrchy. Podľa jeho slov sa bude musieť rúbať aj ďalej.
Na mieste chcú ponechať iba pár soliterných stromov. Posledné roky sa vraj na Sitne pracovalo len sporadicky, preto niektoré stromy narástli do veľkých rozmerov. Niektoré vraj už začali schnúť.
Vypílených bolo šesť stromov. Päť dubov a jedna jelša. „Boli tam dva stromy, ktoré pilčík odhadol asi na vek 150 rokov. Ostatné boli len náletovými drevinami z priľahlého lesa,“ tvrdí Trcka.

„Vo štvrtok by mala prísť Slovenská inšpekcia životného prostredia. Počkám, ako sa vyjadria a podľa toho sa zariadime,“ hovorí Trcka. Fotografie, ktoré kolujú na sociálnej sieti, sú podľa neho účelovo vybraté.
A čo s drevnou hmotou?
Pozemky, na ktorých sa rúbalo, má vo vlastníctve štát, užívateľom sú Lesy Slovenskej republiky. „Ohlásil som na príslušnej lesnej správe, že ideme robiť takýto zásah s tým, že nebudeme zasahovať do lesného porastu, iba do trávnatých plôch,“ približuje postup Trcka.
Časť drevnej hmoty podľa riaditeľa použijú na organizované ohnisko pri Sitne a časť si vezmú pilčíci.