BANSKÝ STUDENEC. Rekonštrukcia rodinnej chaty so súkromným mólom postavenej v blízkosti Veľkého Kolpašského jazera v Banskom Studenci sa stala terčom záujmu. Majitelia na jej prestavbu dostali potrebné povolenia, po spätnej kontrole však pamiatkari hovoria o nedodržaní niektorých požiadaviek.
Našli nedostatky
Zrekonštruovaná stavba vzbudila záujem verejnosti, na sociálnej sieti začali ľudia diskutovať o tom, či bezprostredne na breh pamiatkovo chráneného tajchu, ktorý je súčasťou siete historických vodných nádrží, patrí.
„Majitelia chaty majú všetky dokumenty v poriadku,“ zareagoval starosta obce Pavol Santoris s tým, že rekonštrukciu a výstavbu v okolí tajchu, musia schvaľovať aj pamiatkari.
Tí ale po kontrole tvrdia, že nie všetky podmienky, ktoré majiteľom chaty dali, pri rekonštrukcii splnili.
„Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica konštatuje, že stavba nie je realizovaná v zmysle schválenej a prerokovávanej projektovej dokumentácie. Na základe týchto skutočností budeme postupovať v zmysle platných legislatívnych opatrení smerujúcich k náprave,“ potvrdila minulý týždeň Andrea Nižňanská z pamiatkového úradu.

Problém nevidia
K rekonštrukcii chaty sa vyjadrili aj majitelia, ktorí tvrdia, že majú všetky potrebné dokumenty k obnove objektu. Potvrdil to aj architekt Daniel Bobok, ktorý v tomto prípade zastupoval stavebníkov. „Budova bola skolaudovaná. V zmysle stavebného zákona boli dodržané všetky podmienky. Nenašli sme žiadne pochybenie. Pri tejto rekonštrukcii som zastupoval stavebníkov a môžem s istotou potvrdiť, že táto chata má úplne všetko, čo si vyžaduje stavebný zákon,“ reagoval.
Doplnil, že projektovú dokumentáciu na základe požiadaviek pamiatkarov niekoľkokrát upravovali.
Spracúvajú zásady
Pre vodohospodárov, ktorí sa o tajch starajú, prestavba chaty problémom nie je, pamiatkari sa však na nádrž a jej okolie pozerajú ako na celok s prihliadnutím na ich historický charakter.
„Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica v súčasnosti nepovoľuje umiestňovanie novostavieb v rozsahu desať metrov od hranice národnej kultúrnej pamiatky, ktorou je aj Veľká Kolpašská nádrž,“ potvrdila Nižňanská.
Zástavbu v okolí jazera podľa jej slov v súčasnosti tvoria dva typy stavieb. „Také, ktoré sú objemovo a architektonicky akceptovateľné, ale aj také, ktoré nerešpektujú charakter prostredia,“ poznamenala.
Takéto stavby podľa Nižňanskej vznikli prevažne v poslednom období, nerešpektujúc vyjadrenia pamiatkarov alebo bez ich vedomosti. Vzhľadom na tento stav pamiatkari v súčasnosti spracovávajú zásady pre úpravu objektov, ktoré by mali byť podkladom pre rozhodovanie príslušného stavebného úradu o povoľovaní stavieb.