BANSKÁ ŠTIAVNICA. Michal Červeň, mladý ambiciózny muž pochádzajúci z Banskej Štiavnice, pomaly finišuje so svojou prvou knihou. Vo voľnom čase sa prechádza prírodou a mapuje tajchy. Posledných pár rokov fotografoval a pracoval na textoch a už druhý rok stíha popri svojom zamestnaní pripravovať publikáciu s názvom Banskoštiavnická vodohospodárska sústava. Pomáha mu jeho brat Slavomír, ktorý sa stará o grafické spracovanie až po konečný dizajn knihy. Pri tvorbe a korekcii textov mu asistovala kamarátka z Bratislavy. Vďaka úsiliu troch mladých ľudí si už čoskoro budete môcť v knihe zalistovať.
Načo sa môžu čitatelia knihy tešiť? V čom je iná?
- Kniha sa bude snažiť pozrieť na celú túto tému úplne inak. Tajchy sú vskutku unikátne stavby, ktoré nemajú u nás obdoby. Hlavné slovo bude patriť vodohospodárskym sústavám, a to fungovaniu sústav ako celku. Od zberných jarkov, cez tajchy, náhonné jarky až po šachty s čerpacími zariadeniami, dedičné štôlne a úpravnícke zariadenia. Vlastne celý príbeh kolobehu vody v okolí Banskej Štiavnice, ktorý čitateľa vráti späť o tristo rokov. Okrem 26 tajchov v nej bude opísaných zhruba 72 jarkov a 20 šácht. Celkovo publikácia obsahuje viac ako dvesto fotografií.

Kto alebo čo vás k tvorbe knihy inšpirovalo?
- Chcel som čitateľom sprostredkovať iný – komplexný pohľad na naše historické vodné nádrže a vodohospodárske sústavy. Len ukázať a povedať: Ľudia, pozrite sa navôkol, aké unikátne dedičstvo nám tu zanechali naši predkovia a my si ho nevieme vážiť.
Kedy vznikla prvá myšlienka vytvoriť knihu?
- Mali sme s bratom kopec kvalitného materiálu, najmä fotografií, ktoré sme chceli nejakým spôsobom prezentovať a využiť. Po dlhom váhaní sme sa teda rozhodli, že skúsime tento materiál doplniť, spracovať a vytvoríme knihu.
Čo všetko kniha obsahuje?
- Prvé kapitoly obsahujú celkový pohľad na vodohospodársku sústavu, jej budovanie a históriu. Pojednávajú aj o výstavbe jarkov a tajchov a ozrejmujú, čo je to vlastne tajch a z akých častí sa skladá. Druhá kapitola postupne detailne rozpracúva jednotlivé vodohospodárske sústavy.
Odkiaľ ste čerpali informácie?
- Čerpali sme ich zo starších vydaní kníh o tajchoch, zo Slovenského banského archívu, ale najmä z terénnych pochôdzok, ktoré stále majú čo povedať. Bola to skutočne prechádzka múzeom.
Kedy ste začali s tvorbou knihy?
- Prvé ucelené informácie sme začali spájať približne pred dvoma rokmi, ale samotnej problematike a zbieraniu podkladov sa venujem už sedem rokov.

Bolo to náročné?
- Bolo, ale s láskou sa dá prekonať všetko.
Kto vás finančne podporil?
- Keďže môj tím, dvaja ľudia, boli veľmi ochotní a profesionálni, dokázali sme knihu pripraviť bez akejkoľvek finančnej pomoci. Ešte nás čaká tlač, ktorá bude finančne náročnejšia, ale pokúsime sa to zvládnuť a knihu vydať. Malinkou mierou nás podporí aj Banskobystrický samosprávny kraj.
Máte nejakých miestnych sponzorov?
- Žiaľ, pri oslovovaní potenciálnych sponzorov sme sa stretli s veľkým neporozumením, ale pokiaľ by nám chcel ktokoľvek pri vydaní knihy pomôcť, môže nás kontaktovať cez našu facebookovú stránku – BanskoŠtiavnické tajchy.
Kde plánujete knižku distribuovať?
- Určite sa bude predávať v Banskej Štiavnici a na našej facebookovej stránke. Chceme ju ponúknuť aj do dotknutých obcí a do zariadení v blízkosti tajchov. Ešte uvidíme, kde všade sa dostane.
Kedy ju plánujete oficiálne vydať?
- Už čoskoro, veríme.
Budete aj krstiť? Kto budú krstní rodičia a ako ju chcete uvítať do života?
- Krstnými rodičmi budú samotné tajchy a voda v ich nádržiach. Chcel by som v jeden deň prejsť pešo od tajchu k tajchu a pokrstiť knihu vodou z každého jedného. Poctivo chodím pešo každý deň, aby som tento cieľ zvládol. ⋌