TEKOVSKÁ BREZNICA. Kriminálka sa zaoberá prípadom možnej otravy dravca aj v Žarnovickom okrese. Zamestnanci Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy asistovali polícii pri obhliadke hniezda sokola sťahovavého v Tekovskej Breznici, v ktorom sa nachádzala uhynutá samica. Stalo sa tak ešte koncom apríla (28.4.).
„Hoci príčina úhynu nie je ešte známa, predpokladá sa, že dravec bol tiež otrávený,“ informovali vtedy a pripomenuli viaceré prípady, ktoré sa v iných častiach Slovenska objavili na jar tohto roku. Kým policajné vyšetrovanie neskončí, riaditeľ Správy CHKO Štiavnické vrchy Dušan Trcka sa k téme nechce bližšie vyjadrovať.
Podozrivý v tomto prípade chýba
Žiarsky vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci podozrenia zo spáchania zločinu nedovolená výroba a držanie vysoko rizikových chemických látok a vysoko rizikových biologických agensov a toxínov v súbehu s prečinom porušovanie ochrany rastlín a živočíchov, konkrétneho podozrivého však polícia nemá. Ani pitva tela dravca neukázala, aká bola skutočná príčina jeho úhynu.
„Vzhľadom na stav kadáveru sokola sťahovavého nebolo možné vykonať toxikologické vyšetrenie a zistiť presné príčiny úhynu,“ vyplýva z vyjadrenia policajného odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality.
V nedávnych prípadoch z juhu a juhozápadu Slovenska padlo podozrenie ochranárov na poľovníkov, dravce sú totiž predátormi napríklad pre zajace. Poľovníci však obvinenia odmietajú.

Prevalí sa len zlomok prípadov
Na nelegálne aktivity a ich nepriaznivý vplyv na stav populácií orla kráľovského, sokola rároha, haje červenej, orliaka morského a v minulosti aj sokola sťahovavého opakovane upozorňuje združenie Ochrana dravcov na Slovensku.
„Domnievame sa, že dravce nie sú obeťami náhodných trestných činov. Existujú jednotlivci alebo skupiny, ktoré majú na nelegálne aktivity motív, prostriedky a vybavenie. Nedávno sme informovali o viacerých prípadoch takzvanej vtáčej kriminality, ktoré sme zaznamenali na jar 2018. Od začiatku roku 2017 dodnes evidujeme 105 obetí nelegálnej činnosti, ktorých úhrnná spoločenská hodnota dosahuje 220 770 eur,“ bilancovala koncom mája Zuzana Guziová z Ochrany dravcov na Slovensku. Pripomínala pritom, že len o zlomku z celkového počtu prípadov sa vie.
Polícia vyšetruje podľa štatistík odboru zameraného práve na environmentálnu kriminalitu v tomto roku 11 prípadov usmrtenia voľne žijúcich živočíchov otrávenými návnadami. V jednom prípade zatiaľ nemá k dispozícii výsledky toxikologickej expertízy.
Od roku 2008 do roku 2017 pritom policajný zbor riešil 23 takýchto prípadov. Štatistické ukazovatele však podľa polície neznamenajú, že v tomto roku došlo k radikálnemu nárastu tohto druhu kriminality, aj v minulosti totiž viaceré z otráv ostali mimo pozornosti polície a ochranárov, keďže sa o nich vôbec nedozvedeli.