HRONSKÝ BEŇADIK. Kláštor v Hronskom Beňadiku opäť viac sprístupnili verejnosti. Do zrekonštruovanej sýpky umiestnili výstavu venovanú histórii benediktínskej rehole a jej kláštorov. Plánujú obnoviť aj vonkajšiu fasádu sýpky vo vnútornom nádvorí a opraviť strechu na celom objekte s výnimkou kostola. Vybudujú aj kaviareň s terasou.
Posledný rád, ktorý tu do roku 2013 pôsobil, boli pallotíni. Do budúcna bude kláštor fungovať už bez mníšskeho rádu.
Peniaze na rekonštrukciu priestorov kláštora získalo Nitrianske biskupstvo z Nórskych fondov, veľkú časť obnovy však muselo zaplatiť z vlastných zdrojov.
„Pri obnove takého majestátneho komplexu, akým je kláštor v Hronskom Beňadiku, a zároveň pri stave, v akom sa nachádza, sa ťažko rátajú financie,“ hovorí Veronika Pleštinská, riaditeľka neziskovej organizácie Castellum.
Projekt s dôrazom na turistov
S pomocou stáleho zamestnanca a viacerých dobrovoľníkov tu aktuálne stále vykonávajú väčšie či menšie stavebné práce.
Významný podiel na doterajšej obnove mala práve dotácia z Nórskych fondov, ktorú biskupstvo dostalo v rámci projektu so zámerom sprístupnenia kláštora širokej verejnosti a dobudovania turistickej infraštruktúry.
„Na základnú počiatočnú rekonštrukciu bolo treba takmer 600-tisíc eur. Biskupstvo prispelo sumou 90-tisíc. Zaplatilo aj 41-tisíc za práce nad rámec nákladov a viac ako 200-tisíc za výmenu strechy na sýpke. Cez tento grant sa nám podarilo obnoviť jedno zo štyroch podlaží sýpky a jej čelnú fasádu,“ približuje Pleštinská a dodáva, že ďalšie práce plánuje biskupstvo financovať prevažne z vlastných zdrojov.
Potrvá to ešte niekoľko rokov
Kláštor v Hronskom Beňadiku je len jednou z mnohých kultúrnych pamiatok, ktoré biskupstvo spravuje, preto bude podľa Pleštinskéj trvať viacero rokov, kým ho dokončia.

Výstava v obnovených priestoroch sýpky je už síce umiestnená, ale stále nie je definitívna z dôvodu chýbajúcich peňazí. „Postupne sa snažíme vybaviť obnovený priestor nábytkom a potrebným zariadením. Avšak boli sme nútení uprednostniť naliehavejšie opravy pred veľkou investíciou, ktorú si výstava vyžaduje,“ vysvetlila s tým, že momentálne vyrábajú aj nábytok do plánovanej kaviarne s terasou.
Najzaujímavejší je kostol
Turistov najviac zaujíma Kostol sv. Benedikta a Panny Márie s jeho gotickým vstupným portálom, s relikviou Božej krvi či s freskami na stenách.
„Návštevníci by radi nakukli aj do ďalších priestorov, čo však nie je možné, pretože kláštor slúži aj ako miesto kontemplácie, uponáhľaní ľudia sa sem prichádzajú stíšiť a modliť sa v rámci duchovných cvičení,” objasňuje Pleštinská.
V chráme sa konajú každodenné bohoslužby, ale aj sobáše či krstiny. Výnimočne tu organizujú aj koncerty kvôli skutočne výnimočnému miestu a jeho atmosfére.
Záujem o kláštor majú aj zahraniční turisti. „Špeciálnu pozornosť vidíme u maďarských turistov, ktorých fascinuje najmä krypta rodiny Koháryovcov, ktorá sa nachádza v kostole,“ poznamenáva.

Útrobami kláštora sprevádzajú aj študenti
Už v máji tohto roku začali v kláštore s prehliadkami počas víkendov. Sprievodca turistov bezplatne prevedie kostolom a obnovenou časťou sýpky, pričom to netrvá dlhšie ako polhodinu.
„Takto by sme chceli fungovať v letných mesiacoch každý deň okrem pondelka. Avšak vstupy už budu symbolicky spoplatnené. V rámci Hronského Beňadika a blízkych obcí sme našli šikovných študentov, ktorí nám pomáhajú pri prehliadkach, čo v nich buduje pozitívny vzťah ku kláštoru. Zároveň musím uznať, že sú veľmi zodpovední, aktívni a tešia sa z každého návštevníka, ktorý od nich odchádza spokojný,“ hodnotí záujem mladých brigádnikov Pleštinská.