VYHNE. V Základnej škole vo Vyhniach tvoria filmy. Uplynulý týždeň sa u nich konal už trinásty ročník filmového a fotografického workshopu s názvom Hudba a obraz vo filme, kde mohli žiaci verejnosti predviesť svoju tvorbu.
„Tvorbu žiakov sme premietali hneď dvakrát. V pondelok sme urobili prehliadku detských animovaných a hraných filmov vytvorených počas trinástich rokov existencie filmových dielní vo Vyhniach. Premietalo sa priamo na miestnom obecnom úrade a bolo to súčasťou otvorenia tohtoročných dielní ,“ povedala Monika Gluzeková učiteľka mediálnej výchovy a zároveň vedúca krúžku filmovej tvorby s tým, že vo štvrtok zasa predviedli filmy, ktoré vznikli na tohtoročných tvorivých dielňach.
Šikovné deti si vyskúšali viaceré role
Počas jedného týždňa si mohli deti vyskúšať hneď viacero profesií. Na chvíľu sa z nich stali hudobní skladatelia, animátori, režiséri, grafici, fotografi, kameramani či strihači.
„Na dielne k nám chodia lektori z Bratislavy. Tento rok tu máme Zuzanu Homolovú, folkovú speváčku a učiteľku v základnej umeleckej škole. Prišla k nám aj Eva Čunderlíková, pedagogička a členka Asociácie učiteľov hudby Slovenska, ktorá pomáha deťom vyberať hudbu k filmom,“ približuje Gluzeková s tým, že aj ona sama s pomocou Márie Knoppovej, študentky herectva z Akadémie umení v Banskej Bystrici, sa venuje deťom, ktoré majú záujem o film hraný.

Grafickému dizajnu a fotografii sa mohli deti priučiť od Petra Čákovského, držiteľa titulu Európsky fotograf roku 2017 a víťaza kategórie Digital Art, ktorý v grafike digitálnych médií vzdeláva aj žiakov Strednej odbornej školy v Žarnovici. Ján Kokles, učiteľ matematiky, fyziky a informatiky v Bratislave, zasa zdokonaľoval deti v strihaní videí.
„Ku mne si prídu deti vybrať hudbu k svojim animovaným filmom. Spoločne hľadáme najvhodnejšiu z nahrávok. Buď použijeme výber z vážnej hudby alebo aj populárne pesničky, ktoré však nie sú vždy najvhodnejšie, pretože obsahujú slová, ktoré nemusia obsahovo sedieť,“ prezradila Eva Čunderlíková.
Ak si žiaci nevybrali žiadnu z už hotovej hudby, mohli si nahrať vlastnú. K dispozícii im boli všakovaké hudobné nástroje. „Keď už majú deti všetky potrebné materiály k tvorbe filmu nachystané, finálnou úpravou je strih,“ objasňuje Gluzeková s tým, že majú v škole veľmi šikovného ôsmaka – Timoteja Zimana, ktorý sa strihaniu v programe Adobe Premiere venuje už dva roky.
Filmová tvorba aj mediálna výchova
Tunajšia základná škola ponúka krúžok filmovej tvory, o ktorý je záujem už u škôlkarov, počas celého školského roka.
Mediálna výchova je skôr pre staršie ročníky, pre žiakov druhého stupňa. Škola deťom poskytuje aj bohaté technické vybavenie, s pomocou ktorého sa môžu neustále zlepšovať.