ŽIAR NAD HRONOM. Tím nadaných stredoškolákov zo Slovenska je ďalším dôkazom toho, že aj v našej krajine sa rodia talenty.
Pätica chalanov – Martin, Adam, Viliam, Tomáš a Oliver nás pôjdu v polovici augusta reprezentovať až do vzdialeného Mexico City. Zabojujú o výhru s Aurelom, robotom, ktorý dostal meno po významnom slovenskom vynálezcovi Aurelovi Stodolovi.
Súťažiť o prvenstvo v konštruovaní robotov na druhej stredoškolskej robotickej olympiáde First Global Challenge 2018 budú s medzinárodnou konkurenciou z viac ako 150 krajín sveta.
Mladíci sa momentálne učia Aurela čo najefektívnejšie ovládať.
„Konštrukcia robota je už teraz na veľmi vysokej úrovni. Čo sa týka funkčnosti, čiže konkrétneho programu, je zatiaľ manuálny, ale ideme ho zautomatizovať, to bolo pointou tohto sústredenia,“ objasnil Viliam.

Trénovali v Žiari
„Celý týždeň sme mali veľké sústredenie v Žiari nad Hronom, kde sme kompletne dokončili a pripravili súťažného Aurela, ktorý je pripravený reprezentovať našu krajinu v Mexiku,“ povedal mentor tímu Adam Kukla. Počas sústredenia sa snažili mladíci vychytať všetky muchy robota, natrénovať si rýchlosť či presnosť a obratnosť na verne nasimulovaných prekážkach, aké ich čakajú aj na súťaži.
„Aurelovou hlavnou disciplínou v tohtoročnej súťaži je zbierať kocky a iné herne elementy. Práve preto je jeho súčasťou aj robotická ruka, pomocou ktorej nakladá kocky na dopravníkový pás,“ prezradil Tomáš s tým, že následne robot kocky vypúšťa spredu alebo zozadu na určené miesto.
Na jeho zadnú stranu pripevnili talentovaní školáci kľuku na otáčanie prekážky s názvom veterný mlyn. Na podvozku majú uchopené štyri motory, pričom každé koleso ide samostatne. „Používame prevody menší na väčší, čo nám zabezpečuje väčší točivý moment a väčšiu presnosť najmä pri vkladaní kociek do prekážky,“ priblížil Tomáš s tým, že batéria nízko pri zemi, aby mal Aurel čo najlepšie ťažisko a jazdné vlastnosti.

Súťaž má naučiť spolupráci
Hlavnou úlohou robotickej súťaže je v tomto roku globálna téma – výroba energie z obnoviteľných zdrojov.
„Robotická disciplína vyzerá asi tak, že sa do arény postaví šesť tímov a z každej aliancie proti sebe zabojujú traja proti trom. Pointou je, aby ste sa naučili spolupracovať s krajinami, s ktorými ste nikdy neboli v kontakte a spoločne získali pre tím body,“ vysvetľuje mentor Adam Kukla.
Čím má robot väčšiu funkcionalitu, tým je použiteľnejší, pretože to, kto s kým bude v jednom tíme, sa súťažiaci dozvedajú len dvadsať minút pre zápasom. Zanietených mladých ľudí má súťaž viesť k tomu, aby prehlbovali svoj vzťah k vede a technike a aby si jednotlivé tímy zo všetkých kútov sveta vytvárali priateľstvá bez predsudkov a dokázali spolupracovať.
Aj slovenský tím je zložený z ambicióznych stredoškolákov z rôznych častí krajiny. Sú nadšení pre techniku, robotiku a počítače a všetkých spája silný tímový duch.
„Najväčšou výzvou je pre mňa najmä spolupráca medzi členmi tímu pri stavbe robota. Doteraz som bol zvyknutý pracovať v relatívne malom tíme, kde bol jeden hardvérista a jeden programátor. First Global je šanca zlomiť tento stereotyp,“ hovorí 17-ročný študent Adam.
Pri otázke čo budú chalani študovať po ukončení stredných škôl sa zhodli na tom, že ich cesta povedie za hranice Slovenska. Chcú sa zdokonaľovať v automatizácii, strojárstve či vo vede a technológiách.