VYHNE. V širšom areáli Vodného raja vo Vyhniach vytvoria v niekdajšej banskej štôlni bazén, nad ktorým vystavajú aj bazénovú halu.
„Chceme vybudovať sedačky, ktoré budú pod vodou. Vodopád tečúcej termálnej vody by zasa navodil jaskynný efekt,“ približuje starosta Vyhní Vladimír Bevelaqua s tým, že majú v pláne vytvoriť aj samostatnú oddychovú miestnosť s kapacitou asi pre 15 ľudí.
Nadviažu na zaniknuté kúpele
Do jaskyne by sa mal naraz zmestiť rovnaký počet návštevníkov, pričom si za tieto služby budú musieť priplatiť k základnému vstupu.
V minulosti boli v lokalite, kde má nová atrakcia vyrásť, kúpele, tie však po druhej svetovej vojne vyhoreli.
„Chceme zachovať to čo vo Vyhniach máme,“ hovorí o zámere čiastočne oživiť zašlú slávu vyhnianskych kúpeľov starosta. Pripomína, že obec disponuje kvalitnou liečivou vodou, ktorá má rovnako pozitívne účinky na ľudské telo ako pred štyristo rokmi.
Zvažujú dva antikorové bazény

Už šesť rokov sa obec, ktorá stojí aj za akvaparkom Vodný raj, snaží získať pre projekt spoločnosť, ktorá by im halu vystavala.
„Firmy majú veľké réžie. Vzali sme si úver jeden a pol milióna eur a musíme zohnať firmu, ktorá sa do tejto sumy zmestí,“ vysvetľuje Bevelaqua s tým, že momentálne rokujú s jednou, ktorá pripravuje rozpočet s výkazmi a výmermi prác.
Ak sa dohodnú, s výstavbou by mali začať v septembri. Pôvodne pritom avizovali, že práce sa začnú už v letnej sezóne. „Do decembra budúceho roka by sme chceli mať hotovú aspoň halu a tobogan,“ ozrejmuje starosta.
Majiteľ stavebnej firmy, ktorá pravdepodobne stavbu uskutoční, dal spracovať cenovú ponuku na antikorové korytá bazénov namiesto betónových.
„Dva antikorové bazény s veľkosťou 22 krát desať metrov a päť krát tri metre plus technológia k nim by stáli 240-tisíc eur. Celkovo je to lepšie aj na údržbu aj z hľadiska hygieny,“ vysvetlil starosta.
Projekt pripravujú už šesť rokov

S výstavbou bazénovej haly, na ktorú si zobrali úver, ešte ani nezačali, no za šesť rokov príprav už obec stála desiatky tisícov eur.
„Dali sme si vypracovať výkresy na halu. Z obecného rozpočtu sme do toho vrazili už asi 80-tisíc eur. Ono sa zdá, že je to na jednu obec veľa, ale čerpali sme ich počas celých šiestich rokov. Úver máme len na odkúpenie hotovej stavby, ktorú po rozhodnutí poslancov obec odkúpi ako hotovú,“ dodáva Bevelaqua.
Chcú oživiť tradíciu niekdajších kúpeľov
Vychýrené kúpele s termálnou železitou vodou dnes vo Vyhniach pripomína už len niekoľko prestavaných víl a kaplnka.
Ich korene podľa už nebohého autora knihy Stratené kúpele Vyhne Mariana Pavúka siahajú hlboko do histórie. Horúcu vodu mali podľa tradície objaviť baníci pri hĺbení štôlne pre ťažbu železnej rudy. Podľa zdrojov, ktoré uvádza bádateľ, Arnold Ipolyi spomína, že už v 13. storočí boli kúpele známe pod názvom Bzenická teplá voda.
Koncom 15. storočia ich vlastnila banskoštiavnická rodina Rösslovcov, neskôr patrili Schlaherovcom. Neskôr boli majetkom mesta Banská Štiavnica, ktoré ich väčšinou prenajímalo, a to až do roku 1917. Počas druhej svetovej vojny sa areál zmenil na Pracovný tábor Židov, z ktorých mnohí skončili v koncentračných táboroch. Tábor rozpustili v roku 1944.
Kúpeľný areál napokon zničil v apríli 1945 veľký požiar, ktorého príčiny sú dodnes záhadou.Najznámejšími hosťami kúpeľov počas ich existencie boli vodca stavovského povstania František II. Rákoczi a jeho manželka Šarlota Amália. (IZ)