JASTRABSKÁ SKALA. Rozmiestňovanie a hľadanie takzvaných kešiek – skrýš s drobnými predmetmi či s odkazmi, ktoré v rôznych lokalitách nechávajú fanúšikovia geocachingu, je dnes už pomerne populárne. Prechádzky a výlety tak majú ďalší rozmer, na základe GPS súradníc účastníci hry nájdu skrytý „poklad“.
Ochranári však upozorňujú, že celosvetovo rozšírená zábavná hra má v niektorých prípadoch aj odvrátenú stránku.
Našli ju priamo na skale
„Kešky náhodne nachádzame aj v chránených oblastiach s vysokým stupňom ochrany. Najnovšie kolega z Ochrany dravcov na Slovensku Jozef Chavko odstraňoval takúto kešku, ktorá bola pripevnená v masíve Prírodnej pamiatky Jastrabská skala. Tá má pritom najvyšší – 5. stupeň ochrany,“ upriamili pozornosť na aktuálny prípad ochranári.
Pripomenuli, že ten, kto na skalu medzi obcami Bartošova Lehôtka a Jastrabá kešku umiestnil, nerešpektoval zákon hneď viacnásobne. Porušil zákaz pohybu mimo vyznačeného turistického alebo náučného chodníka, tiež zákaz vykonávania horolezeckých a skalolezeckých výstupov a iných športových aktivít, ale aj zákaz umiestňovať na takýchto miestach informačné, reklamné, propagačné a iné zariadenia.
„S touto činnosťou sa často spája aj nelegálne horolezectvo, skalolezectvo, ničenie biotopov, prípadne vyrušovanie chránených druhov živočíchov, najmä vtákov. Takto to bolo aj v tomto prípade, keď sa keška nachádzala v blízkosti hniezda sokola sťahovavého, ktorého spoločenská hodnota je 5 530 eur,“ priblížil podstatu problému Dušan Trcka, riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.
O schránke nevedeli

Fanúšikov hry geocaching aj na Slovensku pribúda. Pre skrývanie kešiek v teréne však v komunite platia isté pravidlá.
„Registrovaní hráči hry (prostredníctvom webu Geocaching.com – pozn. red.) môžu ukrývať kešky v súlade s pravidlami ich zakladania. Tento súlad kontroluje tím asi päťsto dobrovoľných reviewerov, ktorí majú na starosti jednotlivé regióny po celom svete. Na Slovensku sme dvaja a podrobne kontrolujeme stránku každej kešky pred jej zverejnením,“ priblížil Matúš Morong, dobrovoľný reviewer či kontrolór pre Slovensko.
Informácie o keške na chránenej Jastrabskej skale nemá. „Existenciu tej škatuľky si neviem vysvetliť a iné hry na báze geocaching-u u nás nie sú veľmi rozšírené,“ poznamenal.
Zásadným pravidlom pre osádzanie kešiek podľa jeho slov je, že musia byť výlučne na miestach, kam má verejnosť voľný neobmedzený prístup, čo by malo zabezpečiť aj súlad so zákonom o ochrane prírody a krajiny.
„Odkedy máme k dispozícii podrobné a presné mapové podklady, kešky v rezerváciách či v jaskyniach nie sú zverejňované a ich vlastníka vždy vyzveme, nech si svoju škatuľku stiahne z terénu. V tomto prípade niekto zákon evidentne porušil a poškodil povesť hry Geocaching, čo ma mrzí,“ zareagoval Morong.
Dodal však, že, ak hráč schránku nezaregistruje, nemajú sa o nej ako dozvedieť.
Zatiaľ tri prípady
Správa Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy zatiaľ zaznamenala tri prípady nelegálneho umiestnenia kešiek.
„Konzultovať o možnom umiestnení neprišiel zatiaľ nik. Zdá sa, že takýchto prípadov bude pribúdať, preto je žiaduca spolupráca s verejnosťou aj zvýšená strážna služba,“ naznačil opatrenia Trcka.
Vyzval tých, ktorí by chceli schránky umiestňovať v chránených územiach, aby prišli zámer dopredu prekonzultovať s pracovníkmi správy chráneného územia.