BANSKÁ ŠTIAVNICA. Brány pätnásteho ročníka podujatia s názvom Haraburdy alebo bazár (ne)potrebných vecí prilákal hneď v prvý deň množstvo záujemcov o staré predmety, ktoré sú pre niekoho nepotrebné, ale pre iného zaujímavé a vzácne.
„Dnes od rána, hneď po otvorení, prišli naši dlhoroční zákazníci, ktorí už túto akciu dobre poznajú a vedia, že čím skôr prídu, tým sa im ujdu zaujímavejšie veci,“ hovorí Anna Ďuricová zo Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici a dodáva, že ďalší nápor zvedavcov očakáva počas Salamandrových dní.

Aj vzácne zberateľské kúsky
Najväčší záujem je aj teraz o keramiku. Každý rok sa medzi haraburdím z padláša objaví aj zopár obdivuhodných kúskov, ktoré sú pre zberateľov vzácne. „Tento rok nám pribudli aj nejaké novinky, rôzne druhy drevorezby,“ hovorí Ďuricová s tým, že tam majú aj veľmi zaujímavé „bežné či tradičné“ veci ako kroje z oblasti Banskej Štiavnice, keramiku z okolia Pukanca, výšivky, ľanové prikrývky, obrusy či vzácne ručne hačkované záclony.
Bohatý výber je aj z kuchynských pomôcok. Mlynčeky, náradie, porcelánové súpravy. „Na svoje si prídu aj chatári, ktorých zaujímajú najmä staré demižóny či dverené výrobky,“ približuje.
Návštevník príde, vyberie si z ponuky a zaplatí. Vyzbierané peniaze potom na konci celej burzy dostanú predajcovia. „Tí, ktorí veci predávajú, si svoje predmety označia menom a cenou. To, čo sa nepredá, dostanú späť,“ dodala s tým, že koniec burzy je avizovaný na ôsmeho septembra.
Chodia k nim stáli zákazníci, ale aj mladé páry, ktoré si chcú za lacný peniaz zariadiť svoje byty. Rovnako je veľký záujem aj zo strany majstrov, ktorí si chodia po staré náradie, hoblíky, pilníky či sekery. Najťažšie sa im predávajú „porcelánové gýče“. Tie sa často na konci vracajú k ich pôvodným majiteľom.
Do muzeálnych zbierok
„Vyberáme aj predmety do múzea. Najmä veci, ktoré sa týkajú bývania či zariaďovania interiérov. V posledných rokoch sme začali robiť aj zbierky týkajúce sa socializmu. Zaujímavý je pre nás aj odev, keďže tu pôsobila Pleta,“ prezrádza Zuzana Denková, etnologička zo Slovenského banského múzea.
Okrem dokumentácie priemyselného podniku sa snažia zachovať aj textilné artefakty a odevnú kultúru typickú pre vtedajšiu Štiavnicu.
Magdalena Sombathyová, vedúca oddelenia banskej techniky, si vyberá staré lampy, náradie potrebné pri práci v bani či výrobky z chemického laboratória.
„Vybrala som aj staré fotografie a minerály. Som rada, že to máme doma a nemusíme nikam chodiť a že si zo „starých harabúrd“ dokážeme naplniť zbierkový fond,“ dodáva.