TRNAVÁ HORA. Cesta k schváleniu územného plánu obce aj so všetkými záväznými časťami trvala v Trnavej Hore desať rokov.
„Bol to veľmi zložitý proces popretkávaný čudnými rozhodnutiami štátnych orgánov a následnými súdnymi spormi,“ hovorí starosta Pavel Kravec s tým, že sa samospráve aj jej obyvateľom po rokoch konečne podarilo dostať k právu rozhodovať o svojom živote a životnom prostredí svojprávne, zákone a v súlade s demokratickými princípmi.
Malá vodná elektráreň sa stavať nebude

Pred pár dňami sa v kultúrnom dome v Jalnej konalo zasadnutie obecného zastupiteľstva, na ktorom poslanci po prieťahoch a súdnych konaniach konečne schválili Územný plán obce Trnavá Hora bez rezervovania územia pre vodnú elektráreň v Jalnej, čím definitívne stopli zámer jej výstavby.
„Pre obec, ale obzvlášť pre obyvateľov časti Jalná, ktorých by sa negatívne dopady tejto stavby bezprostredne dotýkali, je to historická a významná chvíľa, ktorá odvracia všetky obavy z negatívnych dopadov fungovania elektrárne, tak ako ich poznajú obyvatelia iných obcí, kde už takáto vodná elektráreň stojí,“ vysvetlil starosta.
Po schválení územného plánu už nikto nemôže bez súhlasu obecného zastupiteľstva získať od štátnych orgánov povolenie na výstavbu malej vodnej elektrárne Jalná.
Ako sa to celé začalo?
„Práce na tvorbe územného plánu začali v roku 2008 prieskumami a rozbormi architektov. Celý proces však skomplikovala v roku 2012 obec Pitelová, ktorá vydala rozhodnutie o umiestnení stavby Malá vodná elektráreň Jalná, od ktorého je už len krôčik k vydaniu stavebného povolenia,“ vysvetľuje Kravec.
Prešli dlhé štyri roky súdnych konaní, predlžovaných odvolávaním sa žalovaných strán, až kým v decembri 2016 Najvyšší súd nepotvrdil predošlé rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici a zrušil rozhodnutie o umiestnení stavby.
Týmto sa zároveň odblokovali práce na tvorbe územného plánu.
„Takéto víťazstvo obce a občanov neprichádza len tak z ničoho nič, ale stoja za ním ľudia, ktorým záleží na ich budúcnosti a sú ochotní venovať hodiny či dni štúdiu podkladov, zákonov, nariadení, zúčastňovať sa na svoje náklady rôznych rokovaní a stretnutí, aby odborne argumentovali, prečo elektráreň nechcú,“ dodáva Kravec.