BANSKÁ ŠTIAVNICA. Na Rosniarkach v Banskej Štiavnici postavila partia ľudí kamennú stavbu s viac ako dvojmetrovým centrálnym menhirom. Tento pomyselný kamenný kruh má podľa jeho autorov slúžiť na harmonizáciu, dočerpanie vitálnej energie a má pomáhať pri zdravotných ťažkostiach.
V mestskom informačnom centre na Trojičnom námestí nám bližšie informácie o stavbe podať nevedeli. Zatiaľ je to miestna novinka, o ktorej vedia len to, kde sa nachádza. Vraj sa u nich o kamenný kruh zaujímalo len málo ľudí.
Čo bolo cieľom stavby?
„Sedel som na kopci a pozeral sa na krásu Banskej Štiavnice, keď sa mi v tom zrazu zjavila – prišla táto myslienka,“ hovorí Slavomír Búci s tým, že na monumentálnu stavbu použil päť veľkých kameňov z miestneho kameňolomu Šobov, kde často chodieval.
„Kamene som predal Slavomírovi Búcimu ešte v minulom roku,“ potvrdzuje majiteľ kameňolomu Šobov Loránt Vojček.
Cieľom projektu bolo vybudovať kamenný útvar s jedným centrálnym kameňom a štyrmi menšími kamennými blokmi, ktoré sú uložené kolmo do zeme v smere na všetky svetové strany. Použitý kameň je kremenec.

Zostava zaujala
Na realizácii nezvyčajnej inštalácie spolupracovalo viacero ľudí. Autor tvrdí, že pre ňu získal aj potrebné povolenia. „Projektový zámer som poslal na mesto už vlani začiatkom leta. Potreboval som schválenie od primátorky aj od Správy CHKO Štiavnické vrchy,“ približuje proces vybavovania dokumentov. Celý proces plus samotné osadenie mohutných kameňov na lúku trvalo viac ako rok.
„Zámer sa nám podarilo zrealizovať až 15. augusta. Odvtedy sa na miesto začali schádzať ľudia z okolia, ale aj z ďalekých miest,“ hovorí autor.
Podľa slov tvorcu „si silu menhiru prišli skúsiť“ už aj zahraniční turisti z Mexika, Maďarska a Čiech, ale chodia sem aj Slováci zo vzdialenejších miest.
„Ľudia mi volajú a zisťujú si informácie, a potom sem prídu len kvôli menhiru,“ tvrdí.
Kamenný kruh je hotový len niekoľko týždňov a už tam autor projektu našiel zaujímavé prekvapenia. „Chodím na kopec každé ráno za svitania. Chvíľu tam pobudnem a načerpám pozitívnu energiu. Už sa viackrát stalo, že som tam našiel netradičné darčeky, pre koho sú, nevedno,“ hovorí s tým, že okolo kameňov ľudia ukladajú oriešky či skrývajú papieriky s nesplnenými prianiami.
Názory sú rôzne
Autor vidí prínos novinky najmä vo vytvorení niečoho neobvyklého, monumentálneho a doposiaľ na Slovensku nepoznaného. Projekt je podľa neho určený pre širokú verejnosť. „Je na každom jednotlivcovi, s akým vedomím pristúpi ku kamenným megalitom.,“ hovorí Búci.
Myslí si, že kamenné bloky by mohli zmeniť energiu miesta a chápe, že u každého návštevníka môžu vyvolať iné pocity. Všeobecne podľa neho menhiry pôsobia upokojujúco, harmonicky a liečivo.
Vznik kamennej zostavy nad Banskou Štiavnicou vytvoril na sociálnej sieti dva tábory ľudí. Jedna časť si nápad pochvaľuje, druhá je proti nemu.