BANSKÁ ŠTIAVNICA. Snom mladej umelkyne bolo vedieť vyrábať také prekrásne veci, ako predávajú aj v maličkých obchodíkoch v centre Banskej Štiavnice. Začala preto maľovať na sklo a drevo, šiť hračky či vyrábať šperky. Raz by rada ponúkala svoje výrobky aj na tradičnom jarmoku v banskom meste.
Najprv začala tvoriť len pre seba, neskôr už handmade výrobkami odbarúvala svojich blízkych. Dnes si týmto koníčkom kráti dlhý čas na materskej dovolenke.
Odpad alebo malý poklad?
„Už ako malé dievčatko som inklinovala k ručnej tvorbe. Zbierala som odpadové materiály z obalov rôznych potravín a premýšľala som, čo z nich vytvorím,“ hovorí Viktória Fukáčová. To čo by jeden považoval za odpad, ona zúžitkovala a dala veciam nový zmysel.
„Uchovávala som si všakovaké vecičky. Mašličky, pekné papierové obaly z dezertov, dózy z kávy či zaváraninové poháre. Z týchto vecí som vytvárala pestrofarebné svietniky, škatuľky na peniaze, darčekové balenia či nádobky na uloženie potravín,“ premýšľa, čomu sa venovala celkom na začiatku.
Okúsila aj tvorbu šperkov – naušníc či brošní pre kamarátky. Zo šnúrok z oblečenia, na ktorých boli zavesené vysačky, robí krásne náramky. Inšpiráciu hľadá všade na vôkol. Stále sleduje, čo sa ľuďom páči, o čo majú najväčší záujem a vytvára „ozvláštnenú handmade alternatívu“.
„Na začiatku som sa realizovala najmä doma. Vymaľovala som špeciálnymi farbami kuchynskú linku a všedným jednofarebným dlaždiciam som dala nový nádych. Ušila som si aj kryt na luster či vymaľovala vchodové dvere,“ spomína mladá umelkyňa.
Dobré meno sa šírilo rýchlo
Kruh jej známych už vedel, čo všetko dokáže svojimi šikovnými rukami vytvoriť. Pracuje rýchlo a precízne.
„Pred dvoma či troma rokmi sa záujem o moju tvorbu začal zväčšovať. Už som netvorila len pre rodinu a priateľov, ale známi mojich známych ma oslovovali a objednávali si u mňa darčeky pre ich blízkych. Zrazu sa z koníčka stala práca, ktorá mi zaberala veľa hodín denne,“ prezrádza s tým, že najintenzívnejšie sa tvorbe venovala v tehotenstve.
„Na začiatku som si myslela, že moje výrobky nie sú dosť dobré na to, aby zaujali aj cudzích ľudí, preto som ich niekde neprezentovala,“ spomína umelkyňa s tým, že nakoniec jej partner na sociálnej sieti Facebook zriadil stránku s názvom Love Home Art, kam pridáva fotografie svojich diel a má to úspech.
Už si vyskúšala aj predaj zo stánku – najmä na regionálnych podujatiach. Raz by chcela svoje výrobky prezentovať aj na remeselných trhoch v Banskej Štiavnici.

Šálky, taniere či svadobné vešiaky
Ľudia chodili za ňou s prosbami či by im vedela vyrobiť aj maľované šálky alebo taniere na mieru. „Už sú to asi tri roky, čo ľudia prešli na to, že personalizovaný darček poteší každého. Začala som teda špeciálnymi farbami maľovať na keramiku, ale aj na drevo a vznikli z toho krásne svadobné darčeky,“ približuje.
Najčastejšie si u nej objednávajú svadobné sety, ktoré si môžu ľubovoľne kombinovať. „Najväčší záujem je o maľované vešiaky s ľudovým motívom, k tomu zladené poháre na víno s menami mladomanželov či šálky na rannú kávičku, ale aj kartičky na svadobné oznámenie. Celý darček kompetne pripravím podľa požiadaviek a pekne ho zabalím,“ vysvetľuje.
Parta pre kamarátku
Takejto tvorbe sa u nich v rodine venuje len ona, ale pravdou je, že jej pomáhajú aj blízki. „Babka prekrásne háčkuje. Žiaľ, ja som si k tomuto remeslu nikdy nenašla cestu,“ vysvetľuje a dodáva, že háčkované motívy využíva najmä pri tvorbe lapačov snov.
Partner jej pred Vianocami napíli kusy dreva, na ktoré vyrába adventné vence či iné vianočné dekorácie.
„Sčasti mi už pomáha aj môj 17-mesačný synček Jurko. Pri vyrábaní sa spolu zahráme a zároveň vznikne niečo zaujímavé. Sú však aj práce, ktoré musím robiť, keď on spí,“ hovorí mladá mamička s dôvetkom, že času je pri malom synčekovi občas málo, ale napriek tomu sa tejto vášne vzdať neplánuje.
Po narodení syna Juraja sa začala venovať aj šitiu. Vyrába pre neho capačky – letné papučky.
„Keď sa mi podarili topánočky pre neho, skúsila som ušiť aj niečo pre seba, aby sme spolu ladili, “ hovorí. Takto si pre seba vyrobila tie najpohodlnejšie sandále, aké kedy mala.
Najnovšie kamoške na svadbu vyrobila aj partu. Chce sa venovať hlavne tvorbe, ktorá je pre Slovensko typická a aspoň takto udržiavať a šíriť tradície aj u mladých ľudí.