ŽIAR NAD HRONOM. Futbal je na Slovensku športom číslo jeden. Má najviac registrovaných hráčov a sledovať ho môžeme aj v malých dedinkách. V poslednom období sa čoraz viac stretávame s tým, že klub sa zo súťaže odhlási. Príkladom v našom regióne sú Kosorín, Krahule, Nevoľné či Župkov.
Zle nastavený poriadok
Dôvodov môže byť viacero. Práca, rodina. Aj záujem mladých je menší. Podľa niektorých nami oslovených funkcionárov však za to môže aj nedokonalý prestupový poriadok.
„Pre kluby, ktoré majú širokú mládežnícku základňu je tento typ prestupového poriadku veľmi zle nastavený. Chlapcovi sa venujeme od prvých futbalových

krokov až do dorastu, stojí nás to nemalé peniaze, a keď má ísť do mužov, rozhodne sa odísť do druhého klubu. A nám prídu len drobné v podobe výchovného,“ povedal Ľubomír Barák, funkcionár FK Sitno Banská Štiavnica/Štiavnické Bane.
Kedysi boli prestupy a hosťovania hráčov možné len s potvrdením materského klubu. Podľa nových pravidiel to už tak nie je.
„Tento štýl prestupovania vyhovuje tým, ktorí nemajú záujem budovať klub od mládeže. Radšej si kúpia mladého hráča, ktorý ich podľa prestupových tabuliek stojí menej námahy a peňazí,“ dodal Barák.
Pre podobné problémy sa futbal rozpadol aj v Nevoľnom.
,,Všetci vieme, že už niekoľkú sezónu sa nášmu mužstvu herne nedarilo a dostavila sa určitá nechuť až rezignácia ďalej takto pokračovať. Pár hráčov sa rozhodlo, že náš klub opustí a bude hrávať v inom klube. Čo im uľahčil nový prestupový poriadok, v ktorom sa materský klub stal len štatistom, ktorý postup hráča nevie žiadnym spôsobom ovplyvniť, keď sa hráč sám rozhodne. Či je to fér voči ostatným spoluhráčom, je na zvážení každého,“ uviedol pred časom po odhlásení svojho tímu starosta Nevoľného Štefan Henžel.
Likvidácia malých klubov
Prezident FK Lokomotíva Trnava Peter Moravčík upozorňoval na tento problém už pred zavedením nového poriadku. Apeloval na amatérske kluby, aby bili na poplach.

„Článok 18 prináša ustanovenie o zmene klubovej príslušnosti maloletých hráčov. Podľa tohto bodu v podstate môžu kluby z Útvarov talentovanej mládeže (ÚTM) amatérom doslova ukradnúť hráča nad dvanásť rokov do svojej mládežníckej kategórie bez toho, aby zaplatili na odstupnom čo i len cent. To je likvidácia amatérskych klubov, ktoré sa zaoberajú mládežou, inak to nazvať neviem. Nech si zväz spraví štatistiku, koľko hráčov od šesť rokov vychovali kluby so statusom ÚTM, ktoré pravidelne dostávajú finančné dotácie od zväzu, a koľko amatérske,“ povedal pre trnavskyhlas.sk

Aj reprezentanti kopali na dedinách
Aj hviezdy ako Marek Hamšík či Milan Škriniar vyšli z amatérskeho futbalu. Jeden hrával za Podlavice a druhý za Žiar nad Hronom.
„Nikto si neuvedomuje, že amatérske kluby pri výchove talentov vlastne suplujú štát, ktorý podporuje mládežnícky futbal iba na úrovni profesionálnych klubov. Zabúda sa však na to, že do profesionálneho klubu prichádzajú hráči z amatérskeho prostredia. Veď aj mnohí súčasní slovenskí reprezentanti svojho času začínali kopať do lopty v malých vidieckych kluboch,“ dodal.

V článku 22 sa uvádza, že po novom nie sú možné hosťovania. Len prestupy. Klub z malej dedinky teda nemá možnosť poslať hráča napríklad len na rok do ligového klubu s možnosťou návratu. A teda nedostane v prípade ďalšieho zaujímavého prestupu výchovné.
„Nie je to spravodlivé, pretože ak si klub vychová futbalistu, do ktorého investoval, mal by v prípade prestupu aj niečo dostať. A po ďalšie, prestup by nemal záležať od jednej strany,“ povedal František Páleník, funkcionár FO Lovča.
Iný názor na funkčnosť prestupového poriadku má predseda ŠK Slaská – Peter Hric.
„Platný poriadok vnímam pozitívne. Ak hráč chce opustiť mužstvo, malo by mu to byť umožnené. Samozrejme, materský klub nesmie ostať v nevýhode.“
Pitek: Pri tvorbe poriadku sme viazaní
Registračný a prestupový poriadok je podľa zväzu permanentnou témou slovenského futbalu. Je to práve jeden z predpisov, ktorému sa z pochopiteľných dôvodov venuje značná pozornosť.
„Pri jeho tvorbe vychádzame zo znenia FIFA RSTP, kde sme niektorými ustanoveniami viazaní a máme ich prevziať bez zmeny. Zároveň pri tvorbe musíme zobrať do úvahy všetky existujúce a súvisiace právne predpisy na národnej úrovni, najmä zákon č. 440/2015 Z. z. o športe, a ostatné predpisy SFZ. Keď si zoberieme skutočnosť, že FIFA RSTP je právny predpis meniaci sa takmer s ročnou pravidelnosťou a berúc do úvahy tú skutočnosť, že podnety na zmenu a doplnenie k nám prichádzajú s mesačnou pravidelnosťou, k analýze tohto predpisu sa dostávame pomerne často,“ uviedol Lukáš Pitek, vedúci Legislatívno-právneho oddelenia SFZ.
Zväz rokuje o zmenách
Oslovené menšie kluby vidia najmä problém v znení čl. 15 ods. 5.
„Cieľom jeho zavedenia bolo vyfiltrovať špekulantov, ktorí umelo držali hráčov, čo sa nám úspešne podarilo. Ukázala sa však aj negatívna stránka. Ukazuje sa pri nemožnosti postavenia vlastného družstva, napríklad keď v obci nie je dostatok

futbalistov, že toto ustanovenie postihuje aj slušné kluby. Preto pri najbližšej novelizácii budeme apelovať na radikálne úpravy,“ dodal.
Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu 4. septembra 2018 na svojom zasadnutí prerokoval bod s názvom „Informácia k aktuálnym otázkam týkajúcich sa Registračného a prestupového poriadku SFZ“.
„V rámci diskusie bol prijatý záver, že sa vyzvú všetky Regionálne futbalové zväzy a Oblastné futbalové zväzy, aby v termíne do 31. októbra 2018 adresovali všetky svoje pripomienky na zmenu a doplnenie Registračného a prestupového poriadku SFZ,“ uzavrel Pitek.