KOSORÍN. V obci neďaleko Žiaru nad Hronom sa môžu pýšiť nedávno vynoveným lietadlom MIG 15 UTI, ktoré je jediným svojho druhu na celom Slovensku.
„Vo Vyhniach majú tiež toto lietadlo, ale len jednomiestne. Náš MIG je o to cennejší, že sa nevyrábal sériovo, ale slúžil na výcvik pilotov a je dvojsedadlový,“ priblížil stroj Peter Hric, starosta obce Kosorín.
Zohnať náhradné diely bol problém

Prípravy na opravy MIG-u boli zdĺhavé. Samospráva mala totiž problém zohnať náhradné diely. „Lietadlo dostalo nové pneumatiky na kolesá, plexisklá na kabíne vytvarovali šikovní zamestnanci súkromnej firmy zo Žiaru nad Hronom. Oni vyrobili aj stojan na informačnú tabuľu,“ priblížil Hric.
Opravy neboli finančne náročné. „Zaplatili sme si to z vlastných zdrojov. Pri prácach nám pomohli aj dobrovoľníci a firma z okresu,“ ozrejmil starosta.
Ako sa do obce dostali?

V Kosoríne okrem lietadla zaujme návštevníka aj tank T34. Ide o sovietsky stroj používaný i počas druhej svetovej vojny.
„Oba stroje sú u nás asi od roku 1965. Lietadlo sme už niekoľkokrát v rámci obce premiestnili. Tank je postavený na hranici katastra s obcou Janova Lehota. Tradične pri ňom pálime na oslavy SNP vatru,“ povedal Hric.
Odkiaľ však Kosorín získal tank a lietadlo, sa dodnes nevie. Neexistujú o tom žiadne oficiálne záznamy.
„Žiadali sme o nejaké informácie aj armádu, nikto nám však nič povedať nevedel,“ poznamenal k pátraniu po informáciách starosta obce.
V postupnom obnovovaní oboch technických pamiatok by podľa jeho slov chceli pokračovať aj ďalej. Návštevníkov však vyzývajú, aby na lietadlo a na tank nevystupovali a nepoškodzovali ich.
MIG-15
Lietadlo bolo vyrábané ako jednomiestne bojové, alebo dvojmiestne cvičné lietadlo, ktoré okrem výcviku pilotov slúžilo aj na vývoz špecialistu pre merania hydrometeorologických parametrov atmosféry.
MiG-15 je stíhacie, prípadne stíhacie bombardovacie lietadlo, ktoré sa ako prvý sériový stroj vznieslo 31. decembra 1948. Do výzbroje ZSSR ho zaviedli v roku 1949. V NATO dostal kódové označenie Fagot.