Podľa štatistických údajov z Európskeho parlamentu Slovensko vyhodí ročne 111 kilogramov potravín na jedného obyvateľa, čo v prepočte predstavuje ročne takmer 800 ton vyhodených potravín v Novej Bani.
Najviac potravín sa vyplytvá v domácnostiach, ďalej pri ich spracovaní, v reštauráciách a pri spoločnom stravovaní a až na konci je potravinový odpad pri ich produkcii a predaji.
Šokujúce je zistenie, že až 1/3 celosvetovej produkcie potravín sa znehodnotí. Pre porovnanie to znamená, že na rozlohe o veľkosti Číny sa produkujú potraviny, ktoré sa nikdy neskonzumujú, avšak odčerpávajú rok čo rok prírodné a finančné zdroje.
Údaje z veľkých obchodných reťazcov predajní potravín združených v SAMO (Slovenská aliancia moderného obchodu) poukazujú každoročne na vznik tisícov ton nepredaných potravín, z ktorých je približne 8% vhodných na ľudskú spotrebu. Ide najmä o trvanlivé potraviny, kde laboratórne testy potvrdzujú ich neškodnosť aj po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti.
Až 92% nepredaných potravín však tvoria potraviny s krátkou trvanlivosťou s takzvaným označením dátumom spotreby, ďalej sem patrí pečivo, ovocie, zelenina a hotové jedlá. Práve pre tento obrovský podiel nepredaných potravín s krátkou trvanlivosťou prichádzajú občania Novej Bane s iniciatívou na zabránenie plytvania s potravinami.

Na Slovensku žije viac ako 600-tisíc obyvateľov, ktorí sa nachádzajú pod hranicou príjmovej chudoby čo v prepočte predstavuje viac ako 11% obyvateľov.
Aj v Novej Bani žijú takíto ľudia, ktorých môže byť viac ako 700. Projekt spolupráce mesta Nová Baňa a obchodných reťazcov Lidl, Coop a CBA môže pomôcť darovať potraviny ľuďom a zabrániť tak ich plytvaniu.
Mesto Nová Baňa týmto projektom podporí vznik takzvanej Sociálnej výdajne, ktorej prevádzku bude zabezpečovať samospráva. Posledným takýmto pozitívnym príkladom je aj vznik Sociálnej výdajne v Bratislave v Starom meste začiatkom júna tohto roku.
Práve vznik takejto formy výdaja potravín po dobe minimálnej trvanlivosti v gescii samosprávy zdostupní plošne pre občanov v hmotnej núdzi alebo v krízovej situácii bezplatný prístup ku potravinám, ktoré by inak skončili v odpade.
Zároveň sa vyrieši logistický problém s distribúciou nepredaných potravín vhodných na ľudskú výživu, ktoré nebudú likvidované formou odpadu.
Potravinová banka Slovenska, o.z., je subjekt, ktorého činnosť nadväzuje na prvú Potravinovú banku, ktorá vnikla vo Francúzsku v r. 1984. Okrem Potravinovej banky Slovenska sa skladovaním, distribúciou a výdajom zaoberajú viaceré charitatívne organizácie - či už kresťanské alebo občianske.
Aktívna účasť samosprávy na potravinovej pomoci sa stáva čoraz častejšou a mesto Nová Baňa sa tak môže do nej zapojiť tiež formou nového inovatívneho projektu iniciovaného občanmi mesta, ktorým nie je ľahostajné plytvanie s potravinami.
Okrem potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, ktoré získa Sociálna výdajňa mesta Nová Baňa od obchodných reťazcov darom, mohlo by mesto aj nakupovať potraviny s krátkou trvanlivosťou ešte pred uplynutím ich dátumu spotreby za vopred dohodnutých podmienok od obchodných reťazcov v meste.
Následne budú tieto potraviny v Sociálnej výdajni bezplatne vydané občanom mesta, ktorí budú oprávnení čerpať takúto potravinovú pomoc.
Cieľom týchto opatrení je pomôcť všetkým občanom, medzi ktorými sú najmä dôchodcovia a rodiny s viacerými deťmi aby sa jednoduchšie dostali bezplatne ku potravinám, ktoré s vhodné na ľudskú výživu a ktoré v súčasnosti končia v Novej Bani odpade v objeme takmer 50 tisíc EUR ročne.
Chcete vedieť o zámeroch a o postojoch kandidáta na primátora Novej Bane Branislava Jaďuďa viac? Sledujte jeho webovú stránku.
Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf