ŽIAR NAD HRONOM. Základný kameň nemocnice v Žiari nad Hronom slávnostne poklepali 21. septembra 1958. K zámeru postaviť spádové zdravotnícke zariadenie prispel rýchlo sa rozvíjajúci ťažký priemysel a výstavba Závodu SNP.
Nová nemocnica mala totiž poskytovať zdravotnú starostlivosť aj pracovníkom hlinikárne a ich rodinám.
Do Žiaru? Na blato?
Pri budovaní nemocnice bol aj lekár Karol Martinček. Z jeho vtedajšej funkcie vyplývala ešte pred dostavbou a otvorením špitálu povinnosť zohnať preň tím lekárov.
„Už vtedy sa chystali kádre,“ zaspomínal si. Dostať personál do Žiaru však nebolo v tom čase vôbec jednoduché. „Stretával som sa s takými reakciami – Do Žiaru? Na to blato? To nejdem. Jedna pani lekárka mi povedala, že v Žiari predsa nie je žiadna kultúra,“ priblížil.
Pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie sa vtedy podarilo získať odborníka, ktorého si aj dnes pripomínajú počas Dní primára Jána Straku. „Spolu s primárom Strakom sme odviedli aj prvý pôrod v žiarskej nemocnici,“ prezradil doktor Martinček, ktorý v Žiari počas jeho pôsobenia priviedol na svet približne 3 500 detí.
Začiatky boli náročné, viac ako osem mesiacov slúžili na pôrodnici len dvaja lekári. „Slúžil som každý druhý deň a každú druhú sobotu. Až pokiaľ nastúpila ako tretia doktorka Nováková. Za noc sa pritom v tej dobe narodilo aj deväť detí,“ priblížil vtedajšie časy gynekológ na dôchodku.
„Teraz má personál k dispozícii perfektné priestory, prístroje vybavenie. Vtedy boli podmienky slabšie, ale bol entuziazmus a chuť robiť,“ zhodnotil.
Trpezlivý musí byť aj lekár

Základom dobrej nemocnice podľa neho vždy boli a sú aj dnes schopní primári, ktorí vedia nadchnúť ostatných a odovzdať im skúsenosti.
„Pacient je z latinského slova trpezlivosť – trpezlivý musí byť pacient, ale aj lekár. Ak ten nemá vzťah k ľuďom, je to stratené. Ja som vedel, že keď mi lekár začal stavať chalupu, že je myšlienkami inde – zháňa vaňu, batériu a podobne,“ pousmial sa lekár, ktorý roky pôsobil aj ako riaditeľ žiarskej nemocnice.
Pre nový personál sa snažil získať byty, pre rozrastajúce sa oddelenia zase nové priestory.
Skupina Penta, do ktorej patrí aj Svet zdravia, je menšinovým akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa týždenníkov MY.