TRNAVÁ HORA. Mikulášske oslavy v Trnavej Hore spojili s vianočnými trhmi. V kultúrnom dome v časti Jalná svoje výrobky cez víkend ponúkli remeselníci z obce aj z okolia.
V sále rozvoniavali punč a zabíjačkové špeciality, pre deti pripravili miestne ženy tvorivé dielne. Návštevníci si tiež mohli pozrieť pohyblivý betlehem, ktorý tu opatrujú ako odkaz miestneho rezbára Jozefa Turoňa.
Od želiez k elektrickému pekáču
Vianočné oblátky a trubičky priamo na mieste vyrábal dôchodca Milan s pomocou manželky Janky.

„Robím to už šesťdesiat rokov, naučil som sa to od starej mamy,“ prezradil nám niekdajší baník, ktorý fáral najmä v Banskej Štiavnici, dnes už dôchodca.
Kým v minulosti krehké pečivo pripravoval v železných formách nad ohňom, v súčasnosti používa elektrický pekáč s náboženským motívom Ježiška v jasličkách. Práca mu ide od ruky, cesto sa nelepí a neprihára.
„Keď ho budú robiť dvaja, každé bude iné,“ odpovedal na otázku venovanú receptu.
Milan, ktorý sa do regiónu prisťahoval a pochádza od Skalice, konkrétne zo Sobotišťa, spomína, že v jeho rodnej obci sa oblátky piekli po celý rok.
„V dedine, odkiaľ pochádzam bola tradícia piecť ich na každú príležitosť – či svadbu, alebo krštenie. Sladké, slané – napríklad bryndzové. Aj preto tamojších obyvateľov prezývali oblátkari,“ usmial sa.
Hoci zákazníci žiadajú od výrobcu aj farebné oblátky, on ostáva verný klasickej receptúre. Doma majú prácu podelenú, kým on pečie, jeho manželka jemnú pochúťku, ktorá sa ľahko poláme, balí.
Kytice z mydla, anjeli z vosku
Záujem medzi návštevníkmi bol aj o plstené vianočné ozdoby a hračky z dielne Tatiany Slaninovej z Nevoľného.
Tvorbe gúľ zdobených servítkovou technikou a imitáciou snehu sa asi dva mesiace venuje miestna obyvateľka Lucia Bačíková, ktorá sa do Trnavej Hory prisťahovala pre tamojšie prostredie pred takmer dvoma rokmi. Kým v lete mala dvor plný betónových črepníkov a figúrok, teraz sa pustila do vianočnej tematiky.
„Sú to najmä dekorácie a vence na stôl, na dvere,“ predstavila svoje výrobky.
Privoňať si na trhoch bolo možné aj k mydlovým kytičkám.
„Všetky sú z prírodného mydla, ktoré neškodí pokožke a je dobre penivé. Ľudia ich často používajú aj ako náhradu skutočnej kytice. Slúžia tiež ako bytová dekorácia,“ potvrdila nám Iveta Filasová z Trnavej Hory, žijúca v Hornej Vsi, ktorá mydlovú zmes varí doma v kuchyni.
Atmosféru blížiacich sa sviatkov sprítomnili aj sestry Alžbeta a Mária, ktoré pricestovali od Brezna a Banskej Bystrice s kuframi plnými sviečok a anjelov zo včelieho vosku.
„Sme zo šiestich súrodencov, až tri sestry sme pritom vyštudovali včelárstvo. Aj preto sa venujeme tejto činnosti,“ ukázala nám Mária výrobky zo včelieho vosku alebo zo zmesi vosku, parafínu a stearínu.
„Na vyrobenie jednej sviečky treba vosk z jedného včelieho úľa, včielky na túto sviečku musia robiť rok,“ prezradila.