K podujatiu Slovensko spieva koledy sa v stredu (12.12.) večer pridali aj obce z okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica.
Päť známych slovenských vianočných piesní zaznelo nielen na námestiach krajských miest, ale aj v našich dedinách a dedinkách. Spevníky uverejnili regionálne týždenníky MY, pod ktorých záštitou sa druhý ročník originálneho projektu uskutočnil.
Koledy vytiahli ľudí z obývačiek

V Podhorí sa miestni stretli pri vianočnom stromčeku, hovoria mu tu aj chvojka, pod prístreškom, ktorý inak slúži ako autobusová zastávka.
"Akcia dopadla na výbornú. Prišlo asi päťdesiat ľudí - starí, mladí, deti. Spievali sme, radovali sme sa, pripravili sme si punč a varené vínko. Rozdali sme medovníky, pagáčiky, vanilkové rožky aj CD s koledami," opísala atmosféru starostka obce Podhorie Dana Lóžiová.
Milo ju prekvapilo, že ľudia ostali aj po koledách a spoločne sa bavili.
Pri stromčeku aj v obecnom múzeu
V Horných Hámroch sa členovia spevokolu Zvončeky, ktorý budúci rok oslávi desaťročie od jeho vzniku, stretli pri vysvietenom stromčeku v centre obce. Niektorí z nich si obliekli aj kroje, hoci vonku prituhlo. Prilákať k spevu by chceli najmä mladých ľudí a svoj zbor trochu omladiť.

"Zaujalo nás to a rozhodli sme sa pridať. Veď k vianočným piesňam máme blízko aj z kostola," povedala nám ešte pred podujatím Jana Matejčeková zo zboru, v ktorom sa stretávajú aktívni seniori z obce. Starosta Milan Mokrý pred podujatím prisľúbil, že spievajúcich zamrznúť nenechá a s kolegami pre nich pripraví aj malé občerstvenie.
Rozmermi, no nie poslaním, malé obecné múzeum venované zvykom predkov vianočne vyzdobili pred podujatím v obci Beluj.
Zo stropu visel stromček zavesený na hrade, stôl prestreli ako na Štedrý deň, okolo jeho drevených nôh založili reťaz, aby rodina, ktorá pri ňom zasadne, držala pokope.
V izbe ľudových tradícií, ktorú otvorili tento rok a vznikla aj vďaka mnohým hodinám dobrovoľbíckej práce, získalo podujatie Slovensko spieva koledy špecifickú atmosféru. "Väčšinou sú to kúsky zo zbierok tunajších ľudí, to, čo pohľadali po padlášoch," priblížila starostka Monika Zlesíková.
Do mesta ďaleko, majú vlastnú kultúru
V malebnej obci Baďan sa stretli v románskej rotunde, kde si spoločne zaspievali členovia chrámového spevokolu a členky folklórneho zoskupenia Baďančanka.

"My si tu Vianoce spájame s rôznymi podujatiami, s Mikulášom, s obecnou zabíjačkou, s koledovaním po domoch, ale radi sme sa zapojili do ďalšieho,"povedala starostka obce Ľubica Kuková.
Komunitný život si v dedinke na okraji Banskoštiavnického okresu, z ktorej je do mesta poriadne ďaleko, vytvárajú sami. "Sme tu tak trochu odrezaní, spojov jazdí málo, takže je na nás, aby sme si tu život aj takto spríjemnili," dodala starostka.
O šikovných a ochotných ľudí tu núdzu nemajú. V čase, keď sme do obce zavítali, už v jednom z domčekov piekli na večer výborné pagáče. Pohostili nás tu aj čajom Sila Sitna, špeciálne namiešanou zmesou byliniek zo svahov bájneho vrchu.
Plánujú stretnutia pri adventnom venci
Zahanbiť sa nedali ani v obci Hliník nad Hronom. Navštívili sme ich krátko pred večerným spievaním. Tu sa stretli pri veľkom adventnom venci, ktorý vytvrila skupina aktívnych Hliníčanov.
"Podujatie spojí žiakov základnej školy, náš detský folklórny súbor Makovička a členky chrámového zboru, naše kostolné žienky. Na harmonike nás bude sprevádať Janko Kliman zo Bzenice," pozvala v podvečer Jana Miháliková z obecnej knižnice.
Pri čečinou voňajúcom venci, na ktorom aktuálne svietia dve sviečky, plánujú aj ďalšie podujatia, rozhodli sa takto oživiť miestnym obdobie adventu.
