BANSKÁ ŠTIAVNICA. Obmedzenia vlakovej dopravy sa na trati Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica a späť objavili aj v uplynulých dňoch.
Situácia sa opakuje
Železničná spoločnosť Slovensko na svojom webe v časti mimoriadnosti na trati v nedeľu (3.2.) informovala, že v úseku znovu zavádza náhradnú autobusovú dopravu, obnovila ju v utorok (5.2.).
Problémy s nasadzovaním vlakov má pritom spoločnosť na tejto trati opakovane, naposledy len pár dní predtým. Vlaky medzi Banskou Štiavnicou a Zvolenom ale nepremávali aj začiatkom roka, výluka vtedy trvala od 2. do 7. januára.
V oboch januárových prípadoch železničná spoločnosť obmedzenia zdôvodňovala nedostatkom prevádzkyschopných hnacích koľajových vozidiel. Tie totiž podľa hovorcu spoločnosti Tomáša Kováča potrebovali údržbu.
Kým začiatkom januára argumentoval plánovanými opravami aj tým, že šlo o podovolenkové obdobie, keď bol podľa jeho slov záujem o cestovanie nižší, najčerstvejšie komplikácie vysvetľoval slovami, že viaceré stroje potrebovali opravu po kolíziách so zverou.
„Samozrejme, Železničná spoločnosť Slovensko nedisponuje neobmedzeným množstvom hnacích koľajových vozidiel," hovoril.
Pýtajú sa, či spojenie skončí
„Neviem, či je to viac smutné, alebo smiešne,“ komentoval situáciu na sociálnej sieti Banskoštiavničan Peter Koleda. „Paródia na vlaky pokračuje,“ pridal sa k nemu Miroslav Ladziansky.
„Prečo práve Štiavnická Anča má byť nahradená busom? Je to znova začiatok konca?“ pýtala sa Viera Luptáková narážajúc tak na snahu ministerstva dopravy z roku 2012 vlakové spojenie na trati úplne zrušiť.
Banskoštiavničania vtedy za zachovanie osobnej železničnej dopravy v regióne bojovali aj petíciou. Podarilo sa, no už v roku 2013 sa cestujúci sťažovali, že problémom sú nevyhovujúce prípoje a najmä nezastavovanie rýchlikov v Hronskej Dúbrave.
Ľudí posielajú do autobusu
Železničná spoločnosť Slovensko síce zatiaľ nevie presne porovnať efektivitu železničnej a autobusovej dopravy medzi Hronskou Dúbravou a Banskou Štiavnicou, no potvrdzuje, že vzhľadom na počet cestujúcich nie je vždy nutné nasadenie kapacitnej železničnej dopravy.
„Z tohto dôvodu a s ohľadom na traťové pomery a dostupnosť železničnej dopravy v jednotlivých obciach, ako aj v samotnej Banskej Štiavnici, je zrejmé, že efektivita železničného spojenia na tomto traťovom úseku je skutočne otázna, a preto aj tak často diskutovaná,“ reagoval na našu otázku Kováč.