BANSKÁ ŠTIAVNICA. Petíciu proti odsťahovaniu Slovenského vodohospodárskeho podniku z Banskej Štiavnice podpísalo už viac ako dvetisíc ľudí, aktuálne stále nie je uzavretá.
Skupina banskoštiavnických mestských poslancov, ktorá petíciu iniciovala, však už avizuje ďalšie kroky.
Ak ministerstvo životného prostredia, pod ktoré štátny podnik rezortne spadá, a vedenie samotného podniku od sťahovania do Banskej Bystrice neupustia, chcú sa poslanci obrátiť na prokuratúru a súdy.
"Pripravujeme žalobu na štát. Sme presvedčení, že ide o porušenie zákona o ochrane a rozvoji územia Banskej Štiavnice a okolia, najmä jeho ustanovenia, že - Vláda Slovenskej republiky v súčinnosti s ústrednými orgánmi štátnej správy napomáha pri zachovaní a rozvoji administratívneho, hospodárskeho a kultúrneho postavenia Banskej Štiavnice v rámci SR.," potvrdzuje zámer banskoštiavnický poslanec Martin Macharik (Spolu).
Skupina banskoštiavnických poslancov tiež vyzýva stranu Most - Híd, ktorej podpredsedom je minister životného prostredia László Sólymos, aby jednoznačne preukázala, že za sťahovaním nie je ekonomický záujem jednotlivcov a dokázala efektivitu plánovaného riešenia.
Mestským poslancom sa podľa slov jedného z nich Milana Kabinu (KDH) nepáči, že Slovenský vodohospodársky podnik im odmietol ukázať audit, na ktorý sa pri zdôvodnení sťahovania odvoláva.
Ministerstvo životného prostredia na snahu banskoštiavnickej samosprávy o zachovanie sídla podniku a jeho riaditeľstva v Banskej Štiavnici a na aktuálnu petíciu zareagovalo len stručne.

"S vedením mesta sme o tomto kroku opakovane hovorili už v druhom polroku 2018. A opätovne začiatkom tohto roka. V súčasnosti ministerstvo neeviduje petíciu s týmto obsahom. Po jej obdržaní sa ňou samozrejme budeme zaoberať v zmysle petičného zákona," odkázal hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.
Ministerstvo aj naďalej trvá na tom, že za sťahovaním je snaha zefektívniť fungovanie štátneho podniku. Odvoláva sa na odporúčania nezverejnených auditov z rokov 2017 a 2018.
"Cieľom je zjednodušiť, zefektívniť a zhospodárniť fungovanie tohto podniku v horizonte 2019 – 2021, nakoľko jeho súčasný stav je ďalšie obdobie neudržateľný," napísal.
Na otázku, ako vníma vedenie envirorezortu argument, že podľa petičného výboru porušuje ministerstvo plánovaným krokom takzvaný "zákon o Banskej Štiavnici", hovorca neodpovedal.