ŽIAR NAD HRONOM. Folklórny súbor Hron reprezentuje v týchto dňoch región na medzinárodnom festivale v Taliansku a vo Francúzsku.
Tekovský tanec
„Tento týždeň vystúpime v San Remo, Diano Marina a v Cannes,“ potvrdil vedúci súboru Oliver Dávid a dodal, že ide o výnimočnú príležitosť.
„Keďže o festival je každoročne veľký záujem a tento rok tam vystúpime ako jediný slovenský súbor, je to pre nás veľká česť a určite to bude pre členov súboru zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnú,“ povedal o 35-člennej žiarskej výprave.
V cudzine predstavia región Tekov - jeho zvyky a tanec.
Folklór v krvi
Folklórny súbor Hron zo Žiaru nad Hronom je už v dôchodcovskom veku, v roku 2017 oslávil 60 rokov. Napriek tomu láka aj mladých ľudí.
„Ja som v Hrone dva roky a prišla som z hliníckeho detského folklórneho súboru Makovička. Bez folklóru si neviem predstaviť život. Mojím snom je dostať sa do Lúčnice,“ hovorí 16-ročná Nina Jakušová.
Folklór je srdcovka aj pre vysokoškoláčku Máriu Búciovú. „U nás je to v rodine, takže vzťah k folklóru dedíme. V našej dedinskej skupine sa mu venovala naša stará mama, otec hrával na heligónke. Aj my ako deti sme zažili prvé vystúpenia už v škôlke,“ približuje, ako sa postupne dostala až k Hronu.
Kroj človeka vyrovná
Na reprezentáciu Slovenska a regiónu v cudzine sa pred odchodom do Talianska tešil aj člen súboru Juraj Mesík (30).
„Bude super vidieť slovenskú vlajku aj v zahraničí a ukázať niečo pekné zo Slovenska,“ hovoril.
Obliekať si kroj je preňho niečo výnimočné. „Nie je to, ako keď si dáte masku a ste niekým iným. Samo vás to vystrie a akoby zdôstojní. Držanie tela je v kroji úplne iné,“ vysvetlil.
Aktívnych členov súboru je aktuálne podľa vedúceho kolektívu zhruba 45.
„Súbor vždy zažíva lepšie a horšie obdobia, v súčasnosti je to taký štandard,“ hodnotí Oliver Dávid a pripomína, že nábor do súboru chystajú opäť na jeseň.
