
HLINÍK NAD HRONOM. „Morena, Morena, do Hrona si hodená. Morenu nesieme, zimu odnesieme,“ takto pozýval len nedávno na vítanie jari a rozlúčku so zimou Detský folklórny súbor Makovička z Hliníka nad Hronom.
Rozlúčka s Morenou
Zvyky spojené s týmto obdobím roka predviedli miestne deti, a to už od tých najmenších.
„Momentálne máme v súbore deti od štyroch rokov. Ja konkrétne vediem skupinu škôlkarov. Venujeme sa najmä regionálnym piesňam a tancom, ktoré sa u nás zachovali a sú zaznamenané. Pred časom sme s deťmi nacvičili vianočné zvykoslovie od Barbory až do Vianoc a teraz krátky program s témou Moreny,“ zhrnula aktuálne aktivity súboru umelecká vedúca najmladších Lenka Sondíková.
Deti čakali viac ako mesiac skúšky dvakrát do týždňa, aby mohli divákom predviesť riekanky a piesne z tekovského regiónu.
„Tie v dnešnom pásme pochádzajú konkrétne z Kozároviec. Makovička ukázala, ako ľudia kedysi oslavovali jar a ako sa lúčili s Morenou, ktorá predstavovala symbol smrti a zimy,“ doplnil spolupracovníčku v odbornom vedení súboru Oliver Dávid.
ukázali prirodzenosť a hravosť, ktorými folklórne zoskupenie aktuálne žije.
„Deti v minulosti nemali učiteľov, a tak sa zvykom učili vzájomne. Staršie učili tie mladšie,“ priblížil folklorista, ktorý vedie aj známy žiarsky súbor Hron.
Vznikol Hliníčan
Makovička, ktorej väčšina členov po ukončení základnej školy súbor opustila, v tomto období začína nový cyklus, prichádza do nej silná skupina najmenších detí.
„O súbor je v tomto období veľký záujem. Počas roka, keď sa rodičia dozvedeli, že chodia aj iné deti, tak sa postupne prihlasujú ďalšie. Niektoré sú neposednejšie a hravejšie, takže sa im musíme viac venovať, aby sme ich zaujali. Myslím si však, že nám vyrastá nová generácia folkloristov. Ak sa im bude mať kto venovať, majú budúcnosť,“ poznamenala Sondíková.
Staršie deti, ktoré už v Makovičke skončili, pritom len nedávno vytvorili Folklórnu skupinu Hliníčan. Tú miestni uvidia najbližšie pri stavaní mája 30. apríla v hliníckom parku na Priehradke.
„Dostali od nás z Makovičky ponuku, že by ako skupina fungovali pod nami, aby vedeli napredovať a posúvať sa. Majú choreografiu na vysokej úrovni, čo nás teší,“ povedala o bývalých členoch detského súboru krojárka Makovičky Michaela Tatárová.
Tá nám tiež potvrdila, že deti z Makovičky už čoskoro dostanú nové kroje.
„Snažíme sa nimi vrátiť k nášmu pôvodnému odevu – z Hliníka a okolia. Naša vedúca pátrala po tom, čo sa u nás na dedine a v blízkom regióne kedysi nosilo a čo bolo pre našu obec typické. Na základe jej zistení sa aktuálne šijú nové kroje,“ povedala Tatárová a prezradila, že Makovičku by sme v nich mohli uvidieť už niekedy v lete.
Makovička z Hliníka nad Hronom
Detský folklórny súbor Makovička z Hliníka nad Hronom píše svoju históriu od roku 1997, keď vznikol na podnet Daniely Rozenbergovej a Marianny Šoučíkovej ako krúžok. Odvtedy ho viedli viacerí umeleckí vedúci: Marianna Šoučíková, Daniela Rozenbergová, Jaroslav Uhrin.
V súčasnosti pôsobí súbor, ktorým počas jeho existencie prešlo vyše 130 detí, pod vedením Lenky Sondíkovej a Olivera Dávida. Zameriava sa na detský folklór z bývalej Tekovskej župy a z baníckej oblasti Banskej Štiavnice, Novej Bane a Kremnice. Tanečné čísla boli doplnené tancami dospelých z Tekovskej, Podpolianskej, Hontianskej a Zemplínskej tanečnej oblasti.
V súčasnosti súbor predvádza aj veselé hry, prekáračky a iné scénky zo života detí, najmä z regiónu.