NOVÁ BAŇA. Náučný chodník Po stopách baníckej slávy v Novej Bani slávnostne otvorili v piatok.
Jeho trasa B so zeleným značením má 15 zastávok s infotabuľami, začína sa a tiež končí na Námestí slobody v centre. Vedie prevažne intravilánom mesta v časti Vŕšky. Má dĺžku 5,6 kilometra a prevýšenie 130 metrov.
Návštevníkom približuje baníctvo od 16. až do 19. storočia vrátane objektov úpravy rúd a banského vodohospodárskeho systému.

"Na chodníku možno vidieť v minulosti obnovené banské diela, ktoré sú lákadlom," pozvala Lenka Šubová, projektová manažérka mesta.
Náklady na vytvorenie trasy boli podľa jej slov takmer 20-tisíc eur, z väčšej časti pritom išlo o zdroje mesta, z menšej o príspevok občianskeho združenia Novobanský banícky spolok.
Chcú ukazovať tradície aj banícke pamiatky
Tunajší banícky spolok si dáva už od jeho vzniku za cieľ predstavovať tradície a zvyky, ktoré siahajú do čias rozkvetu baníctva v Novej Bani, a tiež postupne obnovovať staré banské diela.
"Tento chodník je prvá etapa nášho snaženia. Ukážeme ľuďom banícke pamiatky, aby sa aj mladá generácia dozvedela, z čoho vzniklo toto krásne mesto," povedal počas otvorenia trasy Zoltán Vén, predseda Novobanského baníckeho spolku.
Pripomenul, že návštevníci mesta uvidia na trase vyústenia niekoľkých štôlní - napríklad Kreuz či Tag, ale aj Banícku kaplnku na Handli, pri ktorej sa kedysi baníci modlievali pred šichtou či ďakovali po nej.
Plánujú aj repliku Potterovho stroja
Primátor Novej Bane Branislav Jaďuď označil otvorenie chodníka za sviatok pre všetky generácie baníkov, ktoré sa za 550 rokov aktívnej ťažby v novobanských baniach vystriedali.

"Mesto začalo túto myšlienku podporovať už od jej vzniku, konkrétne od roku 2002, keď vznikali prvé snahy o obnovu jednotlivých štôlní. V posledných rokoch to prerástlo do vytvorenia koncepcie dvoch trás náučného chodníka, ktorého prvú dnes otvárame," priblížil novobanský primátor aktivity jeho predchodcov.
Ďalšiu časť chodníka - trasu A s čiernym značením a s dĺžkou 4,3 kilometra, ktorá vedie po stopách povrchovej aj podzemnej banskej činnosti v stredoveku, sprístupnia pre verejnosť budúci rok.
Mesto už pred časom kúpilo rodinný dom, v ktorého záhrade ústila šachta Althandel a kde pravdepodobne stál parný stroj Isaaca Pottera.
"Získali sme súhlas pamiatkového úradu a začali sme archeologický prieskum, ktorý už má prvé časti za sebou. Budeme pokračovať v zmysle plánov a následne chceme na mieste vybudovať aj repliku Potterovho parného stroja. Ten sa priradí k náučnému chodníku a na mieste vznikne aj banícky skanzen," naznačil ďalšie plány Jaďuď.