BANSKÁ ŠTIAVNICA. Tvorí performancie, ktoré chytia za srdce milovníkov nevšedného umenia.
Reč je o poľskej umelkyni Zorke Wollny, ktorá zavítala do Banskej Štiavnice odprezentovať svoju tvorbu v rámci projektu Banská Štiavnica: Mesto Kultúry 2019.
Koncert s názvom Tichý príliv sa uskutočnil cez víkend na skutočne netradičnom mieste – priamo v štôlni Bartolomej v Banskom múzeu v prírode.
„Záhadné hlasy a zvláštne tóny neznámeho pôvodu znejúce tmavými úzkymi chodbami bývalej banskej štôlne.
Podzemný koncert v krajine tmy, vo svete vytesanom ľudskými ambíciami a hladom po zlate, obývanom salamandrami a ochraňovanom permoníkmi.
Skladba pre 13 ľudských hlasov, minerály, machy a baktérie vibruje v črevách Zeme, mimo dosahu Slnka, poriadku a racionality.“
Tieto slová sme mohli nájsť na pozvánke ku koncertu Tichý príliv.
Vybrala si baňu
Poľská autorka, ktorá žije už roky v Berlíne, sa rozhodla pre príchod na Slovensko, konkrétne do Banskej Štiavnice s jasným cieľom – predstaviť záujemcom svoje netypické umenie.
Tá sa vo svojej tvorbe pohybuje predovšetkým na pomedzí site – specific performancie, hudby i tanca.
Ako sama tvrdí, svoje diela vytvára precízne a v absolútnom súlade s konkrétnym miestom, kde sa odohrávajú.
Pre Banskú Štiavnicu vytvorila Wollny novú spoluautorskú zvukovú site – specific performanciu, ktorá sa odohrala priamo v priestoroch jednej z miestnych štôlní.
„Do Štiavnice som prišla už pred mesiacom a hľadala som miesto, ktoré je pre túto oblasť špecifické. Preto som sa rozhodla pripraviť koncert práve v bani,“ vysvetľuje.
Dodáva, že svoj čas v meste venovala najmä náročnej príprave.
„Za jeden mesiac sa nám podarilo vytvoriť osem workshopov, čiže sme sa kvôli nácviku stretávali aj s ďalšími účinkujúcimi dvakrát do týždňa, vždy po dve aj pol hodiny,“ približuje.
Všetci účinkujúci, s ktorými autorka v rámci tohto projektu spolupracuje, žijú v Banskej Štiavnici. Konkrétne ide o dvanásť rôznych typov žien.
„Ľudia mali možnosť prejaviť svoj záujem účinkovať v projekte tým, že nám posielali prihlášky a my sme si z nich následne vybrali.
Väčšinou išlo o ženy, ale to je tak všade, kde tvorím. Mám pocit, že ženy sa učia radšej ako muži,“ smeje sa Wollny.
Pripomína tiež, že nejde iba o ľudí, ktorí sa venujú hudbe alebo spevu, ale aj o hudobne neškolených, ktorí sa chcú naučiť pracovať so svojím hlasom.
„Skomponovali a nacvičili sme si zvukovú kompozíciu, ktorá priamo reaguje na baňu, jej historickú úlohu vo formovaní mesta a tiež na jej mikro –obyvateľov, ktorými sú baktérie a hmyz,“ vysvetľuje.
Nie pre každého
Pripravované predstavenie odohrala Zorka Wollny aj so svojou „družinou“ v známych priestoroch štôlne Bartolomej.
Pochmúrna atmosféra umocnená samotným prostredím v súlade s experimentálnymi zvukovými vstupmi zaujala nejedného návštevníka.
„Bola to skutočne zaujímavá, nevšedná a podľa môjho názoru aj vysoko sofistikovaná umelecká prezentácia, ktorá ale nie je pre každého.
Zaujme to iba človeka, ktorý umeniu aj skutočne rozumie,“ okomentoval zážitok jeden z divákov Peter Ernek.
„Baňa je naozaj výborným miestom a páči sa mi aj táto komorná atmosféra tvorená asi len dvadsiatimi divákmi.
Napriek tomu, že tu bolo dosť chladno, asi len sedem stupňov a sedeli ste na stoličkách so zatvorenými očami, úplne ste vďaka performancii na takéto nepohodlie zabudli,“ dodáva.
Organizátori sa rozhodli samotný koncert zaznamenať, a ten bude následne sprístupniť aj pre verejnosť – v Galérii Jozefa Kollára.
„V tejto galérii bude po zvyšok roka nainštalovaný celý koncert a aj návštevníci, ktorí nemali možnosť zúčastniť sa ho, budú takýmto spôsobom môcť spoznať aj tento druh umenia,“ potvrdzuje jedna z účinkujúcich – Zuzana Bodnárová.