KREMNICA. Problémy s udržaním priameho spojenia do Bratislavy majú nielen Banská Štiavnica a Krupina, ale najnovšie aj Kremnica.
„Pozastavenie spojov na diaľkovej linke Kremnica – Bratislava od 1. júla vzišlo zo zvyšujúcich sa nákladov na prevádzku tejto linky,“ potvrdil aj v tomto prípade ako dôvod nerentabilnosť prevádzky spojenia dopravca – spoločnosť Slovenská autobusová doprava Zvolen.
Za školami aj do nemocníc
V Kremnici na plánované zrušenie priamej linky reagovala samospráva aj verejnosť.

„Podnikáme kroky spoločne so starostami mikroregiónu, spoj je totiž dôležitý nielen pre mesto, ale aj pre ľudí z okolitých obcí,“ potvrdila viceprimátorka Kremnice Iveta Ceferová.
Rozhodnutie dopravcu chcú ešte zvrátiť rokovaním s ním, ale aj s Banskobystrickým samosprávnym krajom.
„Tieto autobusy využívajú študenti, ale aj iní, aby sa dostali do hlavného mesta bez prestupu,“ povedala viceprimátorka.
Po meste aktuálne kolujú aj petičné hárky, cieľom petície je pritom zachovanie linky medzi Kremnicou a Bratislavou.
„Využívajú ju študenti, ale aj ľudia dochádzajúci za prácou, či tí, ktorí smerujú do zdravotníckych zariadení v hlavnom meste. Zrušenie linky by znamenalo zhoršenie kvality života Kremničanov, veď nie všetci majú autá,“reagoval iniciátor petície – Kremničan Jaroslav Setnický.
Pripomenul, že okrem toho ranný spoj zabezpečuje aj dopravu do okresného Žiaru nad Hronom.
Ohrozené sú diaľkové linky
V Banskej Štiavnici aj v Krupine sa mestským samosprávam s podporou tej krajskej podarilo od dopravcu získať prísľub zachovania liniek aspoň do konca leta.
Či sa podobný prísľub podarí získať aj kremnickej, zatiaľ nie je zrejmé.
Už v minulosti však v Kremnici skončilo pre miestnych dôležité spojenie s Martinom, kam Kremničania a ľudia z okolitých obcí cestovali ráno najmä do univerzitnej nemocnice.
Na otázku, ktoré ďalšie linky plánuje zvolenský dopravca zrušiť, spoločnosť priamo neodpovedala. „Vzhľadom na zvyšujúce sa náklady na prevádzku diaľkových liniek okrem iného podrobne vyhodnocujeme ich ekonomické ukazovatele,“ napísala v stanovisku.
Banskobystrický samosprávny kraj už v prípade Banskej Štiavnice reagoval, že on prispieva len na prímestské linky, tie diaľkové sú pritom komerčnou záležitosťou dopravcu.