PODHORIE. Aktuálny ročník Folklórnych slávností v Podhorí pri Banskej Štiavnici ozvláštnila komentovaná krojová prehliadka s názvom Krása vekom zdobená.
"To je taká novinka, v rámci ktorej sa prezentovali kroje z jednotlivých regiónov. Mali sme tu súbory z rôznych častí Slovenska, takže odlišnosti v odeve predviedli práve ich členovia v sprievode spevu a hudby," priblížila v sobotu starostka Podhoria Dana Lóžiová.
Návštevníci tak mohli vidieť, ako podobu oblečenia ovplyvňovali v minulosti charakter regiónov, ale aj rôzne rodinné a spoločenské príležitosti.
Vystúpili aj domáci
K top vystupujúcim zaradila starostka mužskú spevácku skupinu Kúcané z Kútú, vysokoškolský umelecký súbor Technik či folklórny súbor Podpoľanec z Detvy.
Medzi detskými súbormi to bol najmä Detský folklórny súbor Tekovanček zo Starého Tekova
"Veľmi ma ale teší aj účasť folkloristov z okolia, napríklad zo Svätého Antona, ale aj skutočnosť, že naši starší sa vrátili k spevu a predstavili sa počas slávností," povedala Lóžiová.
Chcú sa vrátiť k pôvodným krojom
Podujatie doplnila aj výstava archívnych fotografií predkov miestnych obyvateľov v krojoch. Návštevníci mohli vidieť v pôvodnom podhorskom ľudovom odeve aj ženskú a mužskú figurínu.
"Naše terajšie kroje sú krásne, ale nie sú pôvodne podhorské, na výstave sme preto odprezentovali staré kroje, na ktoré sa zabudlo. Mnohí ľudia ani nevedia, že ich majú doma a že sú vzácne," povedala Lóžiová.
V dedine sa ich snažia zachovať aspoň prostredníctvom novej brožúrky Krojovaný slovník, kde vysvetľujú, ako tradičný odev vyzeral, aké mal súčasti a podobne.
"Na projekt sme pred časom získali dotáciu. Ďalší príspevok, až 7-tisíc eur, sa nám podarilo získať z Fondu na poporu umenia aj aktuálne, a to na šitie krojov - práve tých pôvodných," naznačila starostka obce.
V Podhorí v súčasnosti pôsobí folklórny súbor Podhorčan, ktorý má spevácku zložku dospelých a tanečnú zložku detí.
"Práve pre deti by sme chceli v budúcnosti zorganizovať semináre s učiteľmi tanca a spevu," povedala o plánoch Lóžiová.