BANSKÁ ŠTIAVNICA. Preskúmali oblasť, o ktorej sa hovorí málo.
V Banskej Štiavnici sa v sobotu (27. júla) uskutočnilo podujatie s názvom Tu nič nie je, v rámci ktorého mohli návštevníci zažiť komentovanú terénnu prehliadku s projekciou starých fotografií predmestskej, tzv. Dolnej časti mesta.
Prehliadka pozostávala z niekoľkých zastávok a zúčastnení sa tu dozvedeli zaujímavosti o histórii a súčasnosti jednotlivých miest a budov.
Hlavným cieľom podujatia bolo podľa slov vedúcej Galérie Jozefa Kollára Ivety Chovanovej priblížiť obyvateľom i návštevníkom jednotlivé časti historickej Banskej Štiavnice, ktoré sú v súčasnosti považované za možno nie až tak zaujímavé, pretože sa všetka pozornosť orientuje prevažne do centra.
Vychytená remeselnícka štvrť
Organizátorom podujatia je Občianske združenie Spolok Banskej Štiavnice ´91 a primárnymi témami, na ktoré sa snažili autori podujatia poukázať, boli témy typu:
ako sa územie predmestia vyvíjalo a prečo sa zmenilo, aké sú zaniknuté štvrte a budovy tejto lokality, akí ľudia tu bývali a pracovali a aká bola motivácia zbúrania cennej remeselnej štvrte.
„Na tomto území je zaujímavá jeho rôznorodosť a zohrávalo významné funkcie. Bývali tu ľudia, remeselníci a bola tu vyformovaná významná predmestská remeselnícka štvrť.
Už v stredoveku tu stál gotický kostol sv. Alžbety s chudobincom, čo bola vtedy veľmi dôležitá sociálna inštitúcia.
Pretože išlo o stredoveké úspešné mesto, neustále tu pribúdali obyvatelia, tí úspešní, ale i sociálne odkázaní, o ktorých sa mesto chcelo postarať,“ vysvetľuje Chovanová.
Domáci sa strácajú
Okrem tohto kostola boli zúčastneným priblížené ďalšie významné lokality a budovy, a to Pražiareň kávy, budova Pošty, bývalý Horný majer, Staré ihrisko, Dom Majstra Fizélyho, Šesť štvorka, Brettschneiderova továreň na obuv a bryndziareň, Rückschlossovský dom,
Šusterajzňa, Remeselnícka päť, Fajkáreň, Dom pekárskej majsterky, U Wetzlera, Gáfrikova pekáreň, Cintoríny na Zvonovom vŕšku, Schindlerka, Svätotrojičná dedičná štôlňa, Tabačka, Rubigallov majer, Žoltického dom, Malé trhovisko a napokon Žigmund šachta.
Po komentovanej prechádzke lokalitou sa uskutočnila tzv. „Debatka na Žigmundke“ s Banskoštiavničankou Oľgou Kuchtovou a Jozefom Čabákom spojená s projekciou starých fotografií a večer zakončila audiovizuálna performancia inšpirovaná minulosťou lokality.
Myšlienka podujatia vznikla v súvislosti s celou programovou koncepciou projektu Mesto kultúry 2019.
„Hlavným poslaním všetkých projektov je prinavrátenie pozornosti domácich obyvateľov na našu kultúrnu históriu. Štiavnica sa stala vychytenou turistickou destináciou, čo sme veľmi radi, ale cítime, že domáci sa akosi strácajú.
Nechceme tento proces nechať len tak, preto sa snažíme, aby si aj oni našu kultúru, za ktorou prichádzajú turisti z celého sveta, užívali a spoznali ju čo najviac,“ uzatvára Chovanová.