NOVÁ BAŇA. V Novej Bani plánujú zrekonštruovať výpustný a výustný objekt vodnej nádrže Tajch. Na zámer novobanskí poslanci odklepli dokopy 60-tisíc eur z mestského rozpočtu.
Nefunkčné vypúšťanie
„Toto zariadenie je viac ako desať rokov v kritickom stave a pravidelne v správe o ňom dostávame alarmujúce výzvy, aby sme tento stav riešili. Minimálne dvadsať rokov je vypúšťanie nefunkčné,“ opísal súčasnosť nádrže primátor Novej Bane Branislav Jaďuď.
Nánosy bahna sú podľa prieskumu, na ktorý sa primátor odvoláva, približne dva metre pri hĺbke nádrže 8,2 metra, čo znižuje kvalitu vody.
„Tento rok po verejnom obstarávaní preto pristúpime k oprave a vypúšťací mechanizmus sfunkčníme,“ potvrdil Jaďuď. Oprava by sa podľa jeho slov mala uskutočniť bez vypustenia nádrže s využitím potápačov.
Alternatíva letného kúpania
Krok má zlepšiť čistenie vody v nádrži, ktorá je lovným rybníkom a zároveň miestom v lete vyhľadávaným rekreantmi.
„Po zásahu sa využitie tejto vodnej plochy významne zlepší aj pre plavcov. Naším zámerom do budúcna je vytvoriť na Tajchu alternatívu k letnému kúpaniu,“ pripomenul pred rokmi zatvorené a dnes chátrajúce kúpalisko priamo v meste.
Opravu bude mesto platiť z vlastných zdrojov. Na avizovanú zmenu lokality Tajch na bio kúpalisko však plánuje samospráva hľadať zdroje z externých finančných mechanizmov.
Aj turistické chodníky
Vodnú nádrž postavili ako súčasť banského vodohospodárskeho systému v 18. storočí, v súčasnosti ju využívajú rybári, rekreační plavci a v zime aj korčuľujúca verejnosť či otužilci.
Areál je východiskovým bodom viacerých turistických a náučných chodníkov a cyklotrás.
Jedným z náučných chodníkov vedúcich od vodnej nádrže sú Zbojnícke studničky, ktoré spájajú jednotlivé studničky a vodné diela, ako aj územie mokrade.
Od Tajchu smeruje cez Šarvíz až do Kohútova, ktoré je známym pútnickým miestom.