
cena je približne desať miliónov korún.“ Napriek tomu, že investícia je vysoká, tento stroj garantuje pomerne rýchlu návratnosť.
„Postupne sme získavali odberateľov drevnej štiepky. Po kúpe prvého stroja sme po určitých peripetiách menili technológiu. Tento projekt prerástol región Levíc a stal sa celoslovenským projektom,“ vyzdvihuje význam štiepkovacieho stroja riaditeľ Krajniak. „V rámci Slovenskej republiky sme vytvorili samostatnú organizačnú zložku. Je to odbor Biomasa na generálnom riaditeľstve, ktorý obhospodaruje všetky štiepkovacie stroje. Našou snahou je vyrábať štiepku vo viacerých oblastiach Slovenska. V súčasnosti sa plánuje výroba v Novej Dubnici, Rimavskej Sobote, na Kysuciach a možno aj okolo Zvolena.“
O drevenú štiepku je záujem aj v zahraničí. Na účely štiepky sa použije aj časť kalamitného dreva z Tatier.
Štiepkovací stroj uľahčí prácu veľkým kotolniam, teplárňam, pre ktoré je charakteristická vysoká prácnosť pri štiepení dreva používaného na kúrenie, ale využijú ju i drobní odberatelia na kúrenie v domácnosti. Po spracovaní dreva štiepkovacím strojom vznikajú štiepky s rozmermi 2 x 5 centimetrov, ktoré sa pohodlne uskladňujú a potom spaľujú. Cieľom je využívať drevo ako palivo vo veľkých prevádzkach.