BANSKÁ ŠTIAVNICA. Do Banskej Štiavnice priniesli nevšedný zážitok. Reč je o divadelnom predstavení s názvom Kosmopol, ktoré mohli zvedavci navštíviť v priebehu posledných dní hneď niekoľkokrát.
Tvorcovia situovali príbeh zubára a jeho rodiny, ktorý sa začína v roku 1923 príchodom T.G. Masaryka do Banskej Štiavnice, do priestorov meštianskeho domu. V tom dnes sídli alternatívne Kultúrne centrum Eleuzína.
V tomto prípade ide o takzvané imerzné divadelné predstavenie, ktoré zatiaľ na Slovensku nie je vôbec rozšírené. Autori sa nechali inšpirovať českým divadlom Pomezí, ktoré sa takémuto druhu divadla venuje.
Réžiu tohto komplikovaného divadelného tvaru na seba prebrali hneď dve režisérky - Klára Jakubová a Mila Dromovich, ktoré pracovali súčasne na paralelne sa odohrávajúcich scénach.
„Mali sme pred týmto projektom rešpekt, ale dopadlo to na výbornú. Imerzné divadlo kopíruje reálny život a funguje na tom princípe, že sa tu nachádza viac kulís, v ktorých paralelne prebieha určitý príbeh.
Divák je súčasťou deja, nesedí na mieste a nečaká, ale prechádza sa po scénach, sleduje rôzne momenty a môže si vybrať, kam sa pôjde pozrieť a skladá si vlastnú mozaiku príbehu,“ vysvetľuje režisérka, scenáristka a dramaturgička Mila Dromovich s tým, že diváci sú zaskočení autenticitou a špecifickým prežitkom.

Tvorba takého divadla, kde prebieha niekoľko paralelných dejov, si vyžaduje odlišný spôsob premýšľania a veľkú mieru logistiky. Preto museli autori pracovať s pôdorysmi priestorov Eleuzíny a zložitými presunmi postáv.
Niečo pre každého
Výber hlavnej témy predstavenia Kosmpol prišiel podľa režisérky Kláry Jakubovej spontánne a samotný scenár vypracovali na základe historických informácií.
„Zaujímala nás lokálna história a keďže hlavnou témou projektu Mesto Kultúry 2019 je renovácia identity, bolo rozhodnuté. Banská Štiavnica mala kedysi vďaka prítomnosti rôznych národností, kultúr a vzdelanosti kozmopolitný charakter, preto sme chceli toto obdobie pripomenúť,“ hovorí Jakubová.
Stopäťdesiatstranový scenár vznikal celý rok, a to na základe historického výskumu a rozhovorov s pamätníkmi, ktoré viedla etnologička Veronika Hajdučíková formou takzvanej „oral history“.
Keďže trojhodinové predstavenie opisuje reálne skutočnosti, má podľa autorov aj edukatívny charakter.
„Nemá konkrétneho cieľového diváka, ale dotkne sa všetkých vekových kategórií. Niektorí ľudia o určitých udalostiach dokonca ani nevedia. Kosmopol je určený laikom i náročným divákom,“ poznamenáva Jakubová.
Zahviezdili aj domáci
Herecké obsadenie Kosmopolu tvoria známe mená i neherci, ktorí na seba prevzali hereckú úlohu.

Autorom sa podarilo vyskladať kvalitný herecký tím a samotné postavy oživili Monika Haasová, Peter Kadlečík, Števo Martinovič, Ľudmila Klimková, Andrej Šoltés, Gertrud Mária Korpič, Igor Kuhn, Martin Grman, Henrich Žucha, Markéta Dulavová, Eva Mores, Nina Rosa a Jano Kružliak.
„Veľmi milo ma prekvapili aj herecké výkony nehercov, napríklad Igor Kuhn žijúci v Banskej Štiavnici postavu židovského pôvodu, pána Sterna, zahral brilantne. Jedna zo scén, kde sa objaví, dojíma k slzám,“ pripomína Dromovich s tým, že pre veľký záujem plánujú reprízovanie hry aj budúci rok.
O samotnom predstavení sa pozitívne vyjadrili aj viacerí návštevníci. Jedným z nich bol Zvolenčan Rudolf Bahleda: „Kosmopol vo mne zanechal silný zážitok. Iba párkrát v živote som odišiel z predstavenia pozitívne rozčarovaný a toto je ten prípad,“ poznamenáva.