SITNO. Pri čistení Tatárskej lúky od náletových drevín a starej trávy sa v októbri stretli pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy a dobrovoľníci.
„Je nás len deväť pracovníkov vrátane mňa, takže naše ľudské kapacity a zdroje sú značne obmedzené. V správe máme pritom množstvo maloplošných chránených území a naše sily na ne nestačia,“ vysvetlil riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy Peter Farbiak, prečo sa rozhodli osloviť aj verejnosť.
Pomoc prírode aj relax
Brigáda prilákala pod vrchol Sitna viacerých dobrovoľníkov.
„V minulosti sme čistili aj horné lúky, hradnú lúku, ešte ako mladí chalani sme sa zúčastnili aj vykopávok na hrade, preto sme na Sitne ako doma,“ povedal Jaroslav Kočalka, jeden z brigádnikov, ktorý sa na miesto vracia už viac ako tridsať rokov.
„My sme to videli na Facebooku a rozhodli sme sa prísť. Veľa chodíme po horách a aj na Sitno pomerne často, tak sme si povedali, že je načase, aby sme pre prírodu urobili niečo aj my,“ vysvetlila svoje dôvody pridať sa Katarína Zacharová z Banskej Štiavnice.
Pracovníci správy chránenej krajinnej oblasti využili brigádu zároveň ako oddych.
„Pomáhame prírode a zároveň máme taký pracovno-relaxačný deň. Nemusím sedieť v kancelárii,“ odpovedala Oľga Beňová, administratívna pracovníčka.
Založili tradíciu
Tatárska lúka počas uplynulých rokov výrazne zarástla. „Výmera trvalého trávneho porastu je na katastri viac ako 17 hektárov, ale vidíte, že v skutočnosti je oveľa menšia ako na papieri,“ objasnil Farbiak, prečo sa snažia prinavrátiť lúke pôvodné rozmery, a tým obnoviť lúčny biotop.
„Tým, že sa tu v posledných rokoch rozšírili náletové dreviny, zabraňujú výskytu chránených rastlinných druhov a tých ubúda,“ potvrdila botanička Monika Farbiaková.
Tá tiež pripomenula, že v lokalite rastie európsky významný druh – poniklec veľkokvetý, ale vyskytujú sa tam aj prilbica či slovenské vstavačovité orchidey.
„Sú to práve druhy, ktoré sú viazané na lúčne biotopy, konkrétne tu sú to nížinné podhorské kosné lúky,“ poznamenala.
Riaditeľ správy chránenej krajinnej oblasti tiež naznačil, že z podobných brigád chcú urobiť tradíciu.
„Priali by sme si, aby sa takéto akcie diali aj v budúcnosti, pretože tej práce nielen na území Sitna, ale na väčšine maloplošných chránených území, je veľmi veľa,“ povedal a dodal, že už na jar by sa chceli na Sitne venovať vrcholovým lúkam.