BANSKÁ ŠTIAVNICA. Budova bývalého gymnázia na Ulici Alžbety Gwerkovej- Göllnerovej v Banskej Štiavnici, ktorá patrí do vlastníctva Banskobystrického samosprávneho kraja, našla nové využitie.
Do roku 2016 tu sídlilo Gymnázium Andreja Kmeťa, ktoré sa však presťahovalo do priestorov zrekonštruovanej budovy na Kolpašskej ulici. Odvtedy bola budova prázdna.
„Náklady, ktoré kraj investoval počas dvoch rokov pred podpísaním nájomnej zmluvy na temperovanie a zabezpečenie nevyhnutnej údržby budovy, boli takmer 22-tisíc eur,“ vysvetlila hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Marcela Glevická.
Minulý rok v lete kraj podpísal zmluvu o nájme nehnuteľnosti na desať rokov s občianskym združením Bakomi a tiež s neziskovou organizáciou Štokovec, priestor pre kultúru. Obe spoločne tu v súčasnosti prevádzkujú edukačno-kultúrny priestor. V ňom uskutočňujú vzdelávanie, i rôzne umelecké a kultúrne aktivity. Či už ide o dodávku elektrickej energie, tepla, vody, plynu, o kanalizačný odpad a ďalšie nevyhnutné služby, všetky náklady si nájomcovia pokrývajú sami.
„Zabezpečujú si komplexnú údržbu zvereného majetku a na vlastné náklady realizujú akékoľvek potrebné opravy a rekonštrukcie,“ poznamenala Glevická.
Zo stanice do školy
Občianske združenie Štokovec, priestor pre kultúru vzniklo v roku 2008. Počas desiatich rokov fungovania táto platforma uskutočnila stovky neziskových umeleckých projektov, desiatky výstav, do Štiavnice pozvala na tvorivý pobyt stovky umelcov a vydala desiatku umeleckých kníh. Do septembra pôsobil v priestoroch banskoštiavnickej železničnej stanice.
„Od jesene takmer celú našu produkciu kultúrnych aktivít realizujeme v nových priestoroch, ktoré boli dlhodobo nevyužívané a majiteľ na ich prevádzku každoročne míňal financie z verejných prostriedkov,“ vysvetľuje štatutárna zástupkyňa Štokovca Zuzana Bodnárová s tým, že s kolegami zo Súkromnej základnej školy Bakomi vypracovali projekt edukačno-kultúrnej platformy a po jeho prezentácii a odhlasovaní poslancami napokon získali objekt do nájmu.
Škola Bakomi vznikla v roku 2012 a pôvodne sídlila v priestoroch Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovínyho, z dôvodu nedostatočných kapacít sa ale musela presťahovať tiež.
Spoločné aktivity
Budova bývalého gymnázia má tri poschodia a prízemie. Nájomcovia si svoje činnosti zasadili do objektu veľmi logicky a prakticky, aby sa prevádzky navzájom nerušili, prípadne, aby sa mohli dopĺňať. Na dvoch podlažiach sídli Súkromná základná škola Bakomi a na treťom poschodí nájdeme rezidenčné ateliéry pre profesionálnych umelcov, grafické dielne a takzvaný kabinet grafiky. Tu sa počas celého roka striedajú umelci a umelkyne, ktorí tu nachádzajú priestor a čas na svoju prácu.
„Sme otvorení návštevám žiakov z Bakomi i iných škôl v rámci výtvarnej výchovy, ale aj cudzích jazykov. Nie je nič autentickejšie, ako sa rozprávať s holandským umelcom nad jeho maľbami po anglicky v rámci bežnej výučby,“ poznamenáva Bodnárová.
Prízemie je rozdelené na dve časti – gymnastickú sálu a verejný priestor Parter BSC, ktorý je galériou, avšak zároveň sa tu konajú aj workshopy, projekcie a každú nedeľu sa tu precvičuje joga. K budove patrí aj priľahlý park, ktorý postupne oba subjekty v spolupráci so záhradnými architektmi a umelcami menia na otvorenú, relaxačno-úžitkovú záhradu.
„Máme tu dostatok priestoru na všetky aktivity, ktoré ako škola potrebujeme zabezpečiť. Priestory si vyžadujú veľa úprav a rekonštrukčných prác, ktoré postupne plánujeme, hľadáme zdroje na ich realizáciu a napokon aj realizujeme,“ hovorí Lýdia Vencelová zo súkromnej školy s tým, že na základe pozitívnych ohlasov verejnosti sa snažia neustále vylepšovať technický stav nehnuteľnosti.