Prvý raz tam účinkovali pred rokom a bola to zároveň odmena za ich trojročnú prácu na sebe.
Vyšiel z komunitného centra
Súbor sa totiž vykryštalizoval z Komunitného centra vo Zvolene, ktoré otvorili v októbri pred piatimi rokmi. Folklórny súbor je dôkazom, že centrum funguje veľmi úspešne. Účinkovať v súbore môžu len deti, ktoré nezanedbávajú školu. A len vďaka účinkovaniu v súbore sa z periférie Zvolena dostávajú aj do iných miest Slovenska a poznávajú tak aj iný, krajší svet.
„Vidia, že žiť sa dá aj inak a viaceré z detí sú rozhodnuté tvrdo pracovať na sebe ďalej, aby to v živote niekam dotiahli,“ povedala primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.
Suplujú materskú školu
Komunitné centrum, ktoré má takisto názov Romano Jilo, vznikol vďaka podpore Európskej únie. Sídli v bývalých kasárňach na Balkáne, v tesnej blízkosti lokality, v ktorej žije marginalizovaná rómska komunita. Rekonštrukcia budovy, kde je okrem priestorov na záujmové a vzdelávacie aktivity aj kuchynka a stredisko osobnej hygieny, stála takmer 130-tisíc eur. Viac ako 89-tisíc získalo mesto z eurofondov.
Cieľovými skupinami komunitného centra sú deti predškolského aj školského veku, mládež a mladí dospelí z marginalizovaných rómskych komunít a bezdomovci.
„Čo sa týka detí v predškolskom veku, suplujeme kvázi škôlku, pretože ľudia z tejto lokality, keďže je segregovaná od mesta, nemajú finančné prostriedky na to, aby mohli cestovať s detičkami do mesta,“ objasnila Mária Koreňová, vedúca odboru sociálnych vecí na zvolenskej radnici.
Spolupráca s učiteľmi
Traja pracovníci komunitného centra v Žiari nad Hronom niekoľko rokov v rámci tejto služby poskytovali klientom sociálne poradenstvo. Venovali sa však aj práci s deťmi a mládežou – a to záujmovej činnosti, preventívnym aktivitám či príprave na vyučovanie, ale aj výchove k hygienickým návykom. „Pri výchovných a vzdelávacích aktivitách spolupracovali aj s učiteľmi základných škôl, aby sa vedeli venovať potrebám a problémom konkrétnych detí,“ priblížila Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskej radnice.
Komunitné centrum sídli v nájomnom bytovom dome na Ulici M. Chrásteka, kde žije aj skupina rómskych obyvateľov. Jeho vysunuté kontajnerové pracovisko však otvorilo mesto aj priamo v osade Pod Kortínou, kde žijú často v nevyhovujúcich podmienkach stovky ľudí. „Boli sme tak bližšie k tým z nich, ktorí sa z rôznych dôvodov nemohli dostaviť do kancelárie v meste. Túto možnosť využívali najmä malé deti – samé, alebo v sprievode starších súrodencov, ale aj matky s malými deťmi,“ priblížila.
Čakajú na výsledok
Aktivity centra aj náklady na samotných komunitných pracovníkov financovala žiarska radnica najmä vďaka príspevkom z eurofondov, ale aj prostredníctvom vlastného rozpočtu.
„V súčasnosti v rámci projektov nastala niekoľkomesačná pauza a čakáme na vyhodnotenie ďalšej výzvy, do ktorej sme sa zapojili. Ak budeme úspešní, centrum bude pokračovať aj v ďalšom období,“ dodala Minárová.
