BANSKÁ ŠTIAVNICA. Autor začal so svojím dielom v roku 2007 a ešte stále na ňom pracuje. Reč je o banskoštiavnickom drevenom betleheme, ktorý je jeho spracovaním, rozmanitosťou a tiež veľkosťou svetovým unikátom.
Má dĺžku takmer dvadsaťdva metrov a možno ho nájsť v centre mesta.
Mária Terézia aj sedem divov mesta
Betlehem je vyrobený z lipového, čerešňového a orechového dreva a návštevníkov zaujme na prvý pohľad. Ako vysvetľuje autor tohto diela, rezbár a vyštudovaný architekt Peter Chovan z obce Dekýš, betlehem v súčasnosti tvorí približne tisíc postavičiek, z ktorých sa štyristo aj pohybuje, a to vďaka špeciálnemu elektromotoru.
„Jednotlivé postavy znázorňujú prácu baníkov, obdobie dobývania zlata a striebra, nájdeme tu Máriu Teréziu a Františka Lotrinského, sedem divov Banskej Štiavnice a samozrejme aj tradičný salamandrový sprievod. Postavičky neustále pribúdajú,“ hovorí Chovan s nadšením a dodáva, že v prácach mieni stále pokračovať, pretože betlehem je v nekonečnom vývoji.
Rezbár plánuje doplniť tajchy
Najbližšie má rezbár v pláne zobraziť miestne vodné nádrže – tajchy – a nebude v nich chýbať ani voda, čo bude ďalšou výnimočnosťou diela. Betlehem denne navštevujú turisti z celého sveta a v roku 2011 si ho pozrel aj nórsky kráľ Harald IV..

Rezbár tiež pripomína, že sa stretáva aj s mnohými úsmevnými situáciami.
„Raz sa naň prišla pozrieť skupina starších dám. Moja partnerka mi poslala správu, že ma chválili a boli z tohto diela uveličené. O chvíľu som prišiel v teplákoch a keď zistili, že autorom som ja a chválili vlastne mňa, jedna z nich sa na mňa pozrela, pokrútila hlavou a vraví: „Teba? Ty si to nemohol urobiť“,“ smeje sa Chovan.