ŽIAR NAD HRONOM. Len 11-ročný Adam Prekopp, ktorý je študentom Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom, sa venuje dobrovoľníctvu už dlhšie. Nedávno ho zaň odmenili cenou Srdce na dlani.
Adamova aktivita
Gymnazista navštevuje ľudí v Domove sociálnych služieb Doména v Žiari nad Hronom, kde pracuje jeho mama. Hendikepovaným priateľom rozširuje obzory, hrá sa s nimi spoločenské hry a sprevádza ich pri prechádzkach.
„Časom som si vytvoril vlastnú zábavno-náučnú Adamovu aktivitu. Snažím sa tamojších klientov naučiť niečo nové, dozvedáme sa spolu nové informácie o európskych štátoch, rozprávame sa o rôznych zaujímavostiach a na konci si vždy niečo nakreslíme. Naposledy sme sa vydali na prehliadku mesta a vyrobili sme mapu,“ priblížil len niektoré zo spoločných aktivít.
S ľuďmi, pre ktorých je Doména druhým domovom, trávi Adam množstvo hodín.
„Vždy, keď sa dá, rád tam zavítam, aj po škole,“ vysvetlil a dodal, že k dobrovoľníctvu už priviedol aj mladšiu 9-ročnú sestru.

Obohacujú sa
Mladý dobrovoľník potvrdil, že s klientmi domova sú si vzájomným obohatením
„Sú veľmi fajn, niekedy sa aj ja dozviem niečo nové. Veľa sa spolu rozprávame,“ povedal o ich vzájomnej interakcii.
Časť verejnosti ľudí s hendikepom aj v súčasnosti vníma s predsudkami. „Treba ich hlavne pochopiť, nie sú zlí a tiež chcú pomáhať, ale potrebujú pochopenie,“ povedal dobrovoľník Adam.
Veľa ľudí sa podľa neho podobných aktivít stráni, iní na ne nemajú čas.
„Dobrovoľník to robí, aby rozdával radosť a lásku a tí, ktorí sa o to najviac snažia, dostanú ocenenie. Nie je ľahké obetovať väčšinu svojho voľného času takým aktivitám,“ odpovedal Adam na otázku, ako vníma cenu Srdce na dlani.
Zaujali ho aj ocenení v iných kategóriách, napríklad seniorky, ktoré čítajú deťom rozprávky.
„Je milé, keď si staršia generácia takto hľadá cestu k najmladším,“ okomentoval aktivitu.
Adama si klienti Domény veľmi obľúbili. „Je náš dobrovoľník, je rád s nami a robí s nami rôzne aktivity. Máme ho radi,“ potvrdila jedna z klientiek domova Stanislava Kňažková.
Hold dobrovoľníctvu
Snahou Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici je hľadať a oceniť ľudí z celého Banskobystrického kraja, ktorých dobrovoľná práca je výnimočná, vysoko prospešná a ktorí sú inšpiratívnym príkladom aj pre ostatných.
„Oceňovanie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok je aktivitou, ktorá smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva v očiach verejnosti, jeho prestíže, ale aj k samotnému rozvoju dobrovoľníckych aktivít,“ odkazujú organizátori každoročnej ankety.