ŽIAR NAD HRONOM/ŽARNOVICA. V Banskobystrickom kraji, kde bol Marian Kotleba (ĽS NS) nie tak dávno štyri roky županom, sa jeho strane opäť darilo.
Najviac oslovil tradične v okrese Krupina, kde získal cez 17 percent, v okrese Poltár to bolo cez 16 a v Žarnovickom okrese viac ako 15 percent hlasov. Vo všetkých týchto okresoch ho však porazili OĽaNO aj Smer. Percentuálny volebný výsledok si tu však oproti roku 2016 vylepšil.
Vysoké čísla dosiahol aj v niektorých obciach okresov Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica - v Kunešove cez 25, v jeho bašte v Dolnej Trnávke viac ako 24, v Kosoríne cez 22, v Dolnej Vsi viac ako 21. V odľahlej dedinke Vysoká mu na viac ako 24 percent stačilo 18 hlasov.
Pár dní pred voľbami
Na predvolebný míting Kotlebovcov – ĽSNS pár dní pred voľbami sa do sály kremnického hotela trúsia ľudia, sú medzi nimi najmä dôchodcovia, no nájdu sa aj mladí či páry.
Len malá časť z nich na prvý pohľad pripomína vzorku Kotlebových podporovateľov spred rokov, sem-tam sa mihne holá hlava, no tá sa hneď stráca v mase bežne vyzerajúcich.
Sálu postupne zaplnia – sú ich desiatky, niektorí sedia, iní postávajú vzadu. Sú medzi nimi presvedčení voliči kotlebovcov, no aj takí, ktorí prišli zo zvedavosti.
Pred hotelom postáva neveľký hlúčik protestujúcich s transparentmi s preškrtnutým hákovým krížom či nápismi Nie v našom meste, Nie v našej krajine, či Hovoríme nie fašizmu v Kremnici.
Vysvetľujú, že aspoň takto, pokojne, chceli dať najavo nesúhlas a to, že si pamätajú Mariana Kotlebu aj z doby, keď ešte po uliciach pochodoval v odeve nápadne pripomínajúcom uniformu Hlinkovej gardy z čias vojnového Slovenského štátu.
Bývalý stredoškolský učiteľ na dôchodku Anton Lycius nám ukazuje poštu kremnickej Židovky, ktorá skončila v tábore v Novákoch, odkiaľ boli z krajiny deportovaní do koncentračných táborov mnohí.
Hovorí, že ide o autentický dokument z obdobia vojnového Slovenského štátu, ktorý si ĽS NS rada oslavne pripomína.
Obďaleč stojí niekoľko policajných áut a policajti – uniformovaní aj tí v civile – ide skôr o prevenciu.
Straníci sa so skupinou protestujúcich Kremničanov napokon vôbec nestretnú, do hotela prichádzajú s malým meškaním a zozadu.
Hlavným rečníkom je v Kremnici Milan Mazurek, známy jeho výrokom, že „o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov“. Jeho názor na holokaust ale pred voľbami nespomína. Na mítingoch opakovane pripomína kauzy "štandardných" politikov – najmä zo Smeru a SNS.
Na dôchodcov pôsobí rečami o “žobračenkách“, či o zlom stave slovenského zdravotníctva a hodinách čakania na to, aby sa mohli zapísať na vyšetrenie u špecialistu.
Pre Štefana Kuffu, ktorého v minulosti do parlamentu vynieslo OĽaNO (a ktorý sa tam v sobotných voľbách dostal opäť - tentokrát s ĽS NS - pozn. red.), sú jasnými nepriateľmi najmä liberáli, ktorých na mítingu označuje nevyberanými slovami.
Ľuďom sa prihovára aj hovorca strany Ondrej Ďurica, len málokto v publiku si však zrejme spomína, že bol frontmanom neonacistickej kapely Biely odpor, ktorej texty si aj dnes môže vyhľadať každý.
V Kremnici sa nič „nezomelie“, podobne ako pár hodín predtým v Žarnovici, kde protestujúcich len slovne konfrontoval okresný funkcionár strany Rastislav Kysel.
Historik: Oslovuje jednoduchým jazykom
Krátko pred voľbami hovorí o svojej novej knihe Fašizmus v kremnickom kine Akropola historik Jakub Drábik, ktorý sa témami fašizmu a nacizmu a ich vplyvu po roku 1945 až po súčasnosť zaoberá roky.
Návštevníkom diskusie ukazuje konkrétne paralely medzi hitlerovským Nemeckom a tým, čo krajina zažívala predtým, s neskorším vývojom v iných štátoch, ale aj so súčasnosťou u nás.
Približuje strany, ktoré v rôznych dobách prevzali fašistickú a nacistickú rétoriku, a rôzne verzie extrému. Podobnosti vidí aj pri strane Kotlebovci – ĽSNS.